بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

معرفی 10 موضوع داغ در بیست حوزه علمی، بهار 1400


علم چیست, علم سنجی

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی، شناسایی موضوعات داغ علمی از جهات مختلف حائز اهمیت است. آگاهی از موضوعات داغ پژوهشی حوزه‌های مختلف علمی می‌تواند نمایی از فعالیت پژوهشی حوزه تخصصی را برای هر محقق فراهم آورد و پژوهشگر مسیر آتی خود را با دانش بهتری ترسیم نماید. همچنین سیاست‌گذاران پژوهشی در سطوح مختلف با آگاهی از موضوعات داغ علمی می‌توانند ارزیابی آگاهانه‌تری نسبت به مجموعه تحت مدیریت خود داشته باشند. گزارش حاضر که برای دومین‌بار منتشر می‌شود، به معرفی 10 موضوع داغ در بیست حوزه علمی براساس داده‌های مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در بهار 1400 می‌پردازد.

1. موضوع علمی : عبارتی‌ست که پژوهشگران به عنوان کلیدواژه در مقالات خود معرفی نموده‌اند؛ که موضوعات داغ علمی از میان این کلیدواژه‌ها با میانگین سنی کمتر انتخاب می‌شوند.

2. میانگین سنی یک موضوع : میانگین سنی انتشار مقالاتی که این موضوع را به عنوان کلیدواژه معرفی کرده‌اند. موضوعات داغ علمی باید میانگین سنی نزدیک به زمان حال داشته باشند.  به عنوان نمونه، اگر موضوع متن‌کاوی در پنج مقاله به عنوان موضوع به کار رفته باشد و آن مقالات به ترتیب در سال‌های 1396، 1397، 1398، 1398، 1399 به کار رفته باشد، میانگین سنی این موضوع برابر با 1397.6 خواهد بود.

3. حوزه علمی : گروه‌های موضوعی مجلات است که توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت معرفی شده است.

4. موضوع داغ : یک موضوع علمی است که 2 شرط را داراست: الف) این موضوع حداقل در تعداد قابل قبولی از مقالات علمی به عنوان کلیدواژه استفاده شده باشد، از این طریق موضوعات کم‌تکرار که تنها توسط تعداد کمی از پژوهشگران حائز اهمیت نگارش مقاله بوده‌اند، حذف می‌شود. ب) میانگین سنی آن در میان موضوعات حوزه علمی مذکور، در میان 10 موضوع جدید قرار گیرد؛ بنابراین موضوعاتی به عنوان موضوعات داغ علمی شناخته می‌شوند که تعداد مناسبی از پژوهشگران یک حوزه موضوعی در مقالات علمی سال‌های اخیر به آن پرداخته باشند.

در این گزارش تنها 10 موضوع داغ از بیست حوزه موضوعی معرفی شده است که موضوعات داغ علمی مرتبط با تمام حوزه‌های علمی در سایت depth.sid.ir قابل دسترسی و استفاده است.

اگر رشته شما در این گزارش نیست و یا موضوعات بیشتری می‌خواهید، به مناسبت هفدهمین سالگرد تأسیس SID دسترسی به بخش رشته‌های ژرفای دانش به صورت رایگان در اختیار کاربران خواهد بود.

برای دسترسی به این پایگاه و ملاحظه موضوعات داغ به آدرس sid.ir/447 مراجعه کنید.

پست های مرتبط

شناسایی موضوعات داغ

تاریخ: 1400/04/22

بازدید: 2088

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ثبت نام رایگان در پایگاه ژرفای دانش

مدرس

@ins

مقالات محققان ایرانی در 100 مقاله برتر بر اساس آلتمتریکس

تاریخ: 1398/10/17

بازدید: 4629

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نمایش آلتمتریکس در صفحات مقالات پایگاه مرکز اطلاعات علمی

مدرس

@ins