بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

یادگیری ماشین در پزشکی


فعالیت های اداره تحلیل دادگان در حوزه پزشکی

اگرچه یادگیری ماشین تا کنون حوزه‌های مختلفی از زندگی روزمره ما مثل وب و تلفن همراه را تحت تاثیر قرار داده است، بی‌شک یادگیری ماشین یکی از فناوری‌هایی است که به زودی در ابعاد مختلف زندگی ما اثر جدی‌تری خواهد داشت. یکی از حوزه‌های حیاتی که قطعا در سال‌های پیش‌رو تاثیر جدی خواهد پذیرفت حوزه پزشکی است. تشخیص کرونا از روی صدا یا تصاویر رادیولوژی، تشخیص سرطان، پیش‌بینی آلزایمر و کشف دارو، تنها حوزه‌های کوچکی هستند که یادگیری ماشین تاکنون توانسته توانایی خود را برای تقویت و حتی تحول مسائل پزشکی ارائه کند. در این زمینه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در راستای ماموریت خود در جهت تقویت تحقیق، دوره‌های مختلف یادگیری ماشین را ارائه کرده و نیز دوره ویژه علوم پزشکی نیز توسط این مرکز ارائه شده است. در ادامه چند مقاله نمایه شده در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی که حاوی کاربردهای روش های یادگیری ماشین در پزشکی هستند، معرفی می شود:

تعیین جنسیت توسط ابعاد دست (اندکس دست) در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان در سال 1389

به سادگی می‌توان این وظیفه یعنی تشخیص جنسیت از روی تصویر دست یا ابعاد را به ماشین واگذار کرد. به صورت کلی نیز می‌توان بیان کرد که یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فعلی کاربرد یادگیری ماشین در علوم‌پزشکی تشخیص است.

تشخیص خودکار صرع گراندمال و بازشناسی اعمال عادی در ویدئو با تلفیق تکنیک های بینایی ماشین و یادگیری ماشین

با استفاده از روش تشخیص خودکار و هوشمندانه به تشخیص خودکار صرع گراندمال و نیز بازشناسی اعمال عادی فرد مبتلا به این عارضه از طریق نظارت ویدئویی پرداخته شده و به تشخیص تشنجات صرعی کمک می‌کند.

انتخاب ویژگی های موثر در تشخیص سرطان پستان با استفاده از مدل های پارامتریک یادگیری ماشین

با استفاده از خصوصیات استخراج شده از آزمایش آسپیراسیون سوزنی و با کمک تکنیک های یادگیری ماشین به ارائه سیستمی کارآمد برای تشخیص سرطان پستان طراحی پرداخته که با دقت بالایی خوشخیم یا بدخیم بودن تومورهای پستان را تشخیص دهند و به درمان این بیماری کمک می‌کند.

تشخیص سلول های میتوزی در تصاویر بیوپسی پستان با کمک ماشین های یادگیری سریع

به ارائه روشی بی نیاز از استخراج ویژگی ها با پردازش مستقیم تصویر با استفاده از شبکه های عصبی عمیق که علاوه بر دقت زیاد، سرعتی بسیار بهتر از روش های مبتنی بر شبکه های عصبی عمیق داشته باشد، مدل کارامدی ارائه کرده است.

کاربرد سیستم‌ های هوش مصنوعی در تصمیم ‌گیری ‌های پزشکی: مزایا و چالش‌ ها

این مقاله به پیچیدگی تصمیمات پزشکی و کاربرد سیستم ‌های اطلاعاتی جهت پشتیبانی از این تصمیمات پرداخته است.

تشخیص بیماری سل ریوی با استفاده از هوش مصنوعی (الگوریتم بیز ساده)

به ایجاد یک سیستم به منظور کمک به تشخیص غربالگری بیماری سل پرداخته شد. الگوریتم دسته‌بندی بیز در دوره متن‌کاوی پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته است.

پست های مرتبط

روابط اصطلاحات در پردازش زبان طبیعی

تاریخ: 1400/01/18

بازدید: 2109

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تعاریف برخی از اصطلاحات پردازش زبان طبیعی

مدرس

@ins

پردازش زبان طبیعی چیست ؟

تاریخ: 1400/09/30

بازدید: 870

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پردازش زبان طبیعی یکی از زیرشاخه های مهم در حوزه علوم کامپیوتر ، هوش مصنوعی و نیز زبان شناسی محاسباتی است که به تعامل بین کامپیوتر و زبان های طبیعی یا انسانی می پردازد .

مدرس

@ins

تقطیع کلمات انگلیسی بهم چسبیده

تاریخ: 1400/01/18

بازدید: 1440

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نصب پکیج wordninja

مدرس

@ins

تحلیل احساس در شبکه‌های اجتماعی

تاریخ: 1401/05/11

بازدید: 77

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

شبکه‌های اجتماعی آنلاین، محیطی هستند که افراد جامعه وقت زیادی را در آن‌ها می‌گذرانند. با توجه به امکانات این شبکه‌های اجتماعی، افراد می‌توانند افکار و احساس خود را آزادانه به اشتراک بگذارند.

مدرس

@ins