بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

انتشار نتایج ارزیابی استنادی جامع (SID-JCR) از نشریات مصوب وزارت بهداشت در سال 98


هر آن‌چه که باید درباره‌ی وضعیت نشریات علمی حوزه‌ی علوم پزشکی کشور بدانید/ معرفی ۲۰ نشریه‌ی برتر

هر آن‌چه که باید درباره‌ی وضعیت نشریات علمی حوزه‌ی علوم پزشکی کشور بدانید/ معرفی 20 نشریه‌ی برتر

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، ارزیابی استنادی (Journal Citation Reports-JCR) یکی از روش‌های متداول و پذیرفته‌شده ارزیابی نشریات علمی است که انجام درست آن نیازمند در اختیار داشتن تمامی اطلاعات (آرشیو شماره‌ها و تمامی عنوان نشریات) است. لذا همواره در حفظ جامعیت و روزآمدی اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی نشریات پایگاه SID.ir تلاش شده است. به‌گونه‌ای که در حال حاضر کلیه نشریات علمی-پژوهشی وزارت علوم و بهداشت به‌صورت دسترسی آزاد در اختیار کاربران است و ماهانه میلیون‌ها کاربر به دانلود و مطالعه مقالات علمی از طریق این پایگاه علمی می‌پردازند.
گزارش‌های استنادی به‌عنوان شاخصی برای میزان کاربرد نتایج پژوهش، نشانگر میزان و کیفیت استفاده‌ی پژوهشگران از مدارک علمی تولید شده است.
در این گزارش، شاخص تأثیر: یک شاخص کیفی است که برای ارزیابی، مقایسه و رتبه‌بندی نشریات علمی در رشته‌های مختلف در سطح ملی یا برای مقایسه مجله‌ها در سطح بین‌المللی به کار گرفته می‌شود؛ این شاخص نشان‌دهنده‌ی فراوانی استنادهایی است که در طول یک سال مورد گزارش به مجموعه‌ی مقالات چاپ‌شده در یک نشریه در یک دوره زمانی مشخص داده می‌شود.
برای مشاهده گزارش کامل کلیک کنید.

وضعیت نشریات علمی حوزه ی علوم پزشکی کشور

اطلاعات بیشتر از زبان رییس  SID
دکتر فاطمه عظیم‌زاده رییس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی (SID) با اشاره به تحلیل نتایج این ارزیابی در سال‌های متوالی، بیان کرد: مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی از سال 1394 تاکنون هرساله نشریات علمی- پژوهشی وزارت بهداشت را ارزیابی نموده و نتایج به‌دست‌آمده را در اختیار جامعه علمی قرار داده است. در گزارش سال جاری نسبت به سال گذشته در همه شاخص‌ها شاهد ارتقاء و پیشرفت هستیم که نشان‌دهنده تلاش و پشتکار جامعه علمی در حوزه پزشکی است.

عظیم‌زاده در تحلیل گزارش استنادی مرکز افزود: بررسی میزان دانلود و بازدید مقالات در SID رابطه معناداری با تعداد استناد‌های مقاله دارد. بعلاوه مقایسه نتایج JCR97-SID و JCR98-SID نشان می‌دهد تعداد نشریات دارای شاخص تأثیر از 375 نشریه به 386 نشریه و تعداد نشریات دارای شاخص آنی از 144 نشریه با اضافه شدن 159 نشریه به 303 نشریه رسیده است؛ بنابراین سرعت استناددهی به مقالات نشریات داخلی در حوزه پزشکی افزایش‌یافته و می‌تواند نشان‌دهنده پیگیری جدی‌تر نتایج تحقیقات پژوهشگران توسط همکارانشان باشد.

لازم به ذکر است در حال حاضر 7 درصد از نشریات هیچ استنادی را در سال 1398 دریافت نکرده‌اند. وی یادآور شد: باید به استناددهی کم پژوهشگران کشور به یکدیگر توجه کرد. برای ورود به این موضوع و تحلیل عمیق‌تر، لازم است مقایسه‌ای بین رفتار استنادی داخلی محققان با استناددهی در نشریات بین‌المللی صورت پذیرد. از سوی دیگر همان‌گونه که یکی از فلسفه‌های ایجاد و گسترش نشریات داخلی نیازهای داخل کشور بوده است، لازم است شاخص‌ها و روش‌های ارزیابی بومی را گسترش داد تا میزان دستیابی به این هدف قابل ارزیابی باشد.

رییس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در ادامه گفت: در حال حاضر 436 نشریه در فهرست نشریات مصوب وزارت بهداشت حضور دارند که از این تعداد 91 نشریه نمایه ISI، 78 نشریه نمایه PubMed  و 140 نشریه نمایه Scopus  را اخذ کرده‌اند که برخی نشریات در بیش از یک نمایه حضور دارند.

دکتر عظیم‌زاده اضافه کرد: دسته‌بندی نشریات به زیرگروه‌های تخصصی و رصد نحوه‌ی تعامل بین پژوهشگران و نیز افزایش سطح دسترسی مخاطبان به مقالات نشریات کشور، از دیگر فعالیت‌های قابل انجام در این راستا است. 

پست های مرتبط

برگزاری آزمون ارزیابی توانمندی و سطح بندی مترجمان زبان انگلیسی به همت مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تاریخ: 1397/09/21

بازدید: 1089

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

برگزاری آزمون مترجمی زبان انگلیسی

مدرس

@ins

رنگ بندی میزان ارتباط مقالات مرتبط در پایگاه مرکز اطلاعات علمی

تاریخ: 1400/02/08

بازدید: 2719

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ارجاع از سایت مرکز اطلاعات علمی

مدرس

@ins

مهمترین بازدیدهای روز سوم نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی ۱۴۰۰ از غرفه SID

تاریخ: 1400/10/08

بازدید: 565

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی قم و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس به همراه جمعی از مدیران در روز سوم نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی 1400 از غرفه مرکز اطلاعات علمی بازدید کردند.

مدرس

@ins

نحوه استفاده از سرویس ترجمیار در ترجمه مقالات علمی انگلیسی در پایگاه اطلاعات علمی (SID)

تاریخ: 1397/07/04

بازدید: 2223

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهره مندی از سرویسهای SID

مدرس

@ins

رو نمایی از اپلیکیشن همراه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در دانشگاه قم به مناسبت هفته پژوهش

تاریخ: 1397/09/25

بازدید: 729

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رونمایی اپلیکیشن

مدرس

@ins

رونمایی از نسخه جدید سایت SID با حضور وزیر علوم

تاریخ: 1400/10/07

بازدید: 598

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

همزمان با برگزاری نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی ۱۴۰۰ از نسخه جدید سایت SID با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی شد.

مدرس

@ins

چگونه از مقالات علمی ابر واژگان استخراج کنیم؟

تاریخ: 1397/11/27

بازدید: 3134

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش

مدرس

@ins

هشتمین دوره فصلنامه مواد نوین منتشر و نمایه شد

تاریخ: 1397/05/10

بازدید: 462

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

مقالات بیست وچهارمین شماره دوفصلنامه پژوهش سیاست نظری در بانک نشریات علمی SIDنمایه شد

تاریخ: 1397/10/15

بازدید: 875

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins