بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

به بهانه قتل امیر کبیر


به مناسبت بزرگداشت امیرکبیر

20 دی ماه سالروز تولد و شهادت امیرکبیر است. به مناسبت این روز به بررسی این شخصیت در کتاب های لاتین و مقالات فارسی، بااستفاده از ابزارهای ngram و ژرفای دانش میپردازیم. هم‌چنین بخشی از کتاب های لاتین در google books به همت سرتیم تخصصی ترجمه مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی (جناب آقای صالح رضایی) (strs.ir) در مورد این شخصیت اثرگذار تاریخ معاصر آماده شده است.نشناس در تهران

میرزا تقی از همان کودکی خواندن و نوشتن را با وجود خاستگاه فروتنانه خود آموخت. او به دلیل استعداد طبیعی خود، دانش و مهارت های مورد نیاز را در حالی که هنوز خیلی جوان بود تسلط داشت. وی به عنوان کاتب به بوروکراسی استانی پیوست و با توانایی های خود، به سرعت در سلسله مراتب دولت پیش رفت. در سال 1829 وی به عنوان یک عضو در یک مأموریت در سن پترزبورگ قدرت روسیه ، همسایه بزرگ ایران را مشاهده کرد. وی به این نتیجه رسید که اگر ایران بخواهد به عنوان یک کشور مستقل باقی بماند، اصلاحات مهم و اساسی لازم باید انجام شود. وی به عنوان وزیر در آذربایجان شاهد نارسایی های دولت استانی ایران بود و در دوران تصدی درعثمانی پیشرفت آنها را به سمت مدرن سازی مطالعه کرد. میرزا تقی پس از بازگشت به ایران در سال 1847  توسط محمد شاه از سلسله قاجار به دربار ولیعهد ناصرالدین در آذربایجان منصوب شد.

سامانه انلاین ترجمه

روانشناس خوب در تهران

با مرگ محمد شاه در سال 1848 ، میرزا تقی عمدتاً مسئولیت اطمینان از جانشینی ولیعهد تاج و تخت را بر عهده داشت. پادشاه جوان به عنوان تشکر او را وزیر ارشد خود منصوب کرد و دست خواهر خودش را به ازدواج او داد. در این زمان میرزا تقی لقب امیرکبیر را به خود گرفت. وی نخست وزیری خود را در زمانی بدست آورد که امور کشور کاملاً از کنترل خارج شده بود. ایران عملا ورشکسته بود، دولت مرکزی آن ضعیف بود و استان های آن تقریباً خودمختار شده بودند. طی دو سال و نیم بعد، امیر شروع به اصلاحات مهمی تقریباً در تمام بخشهای جامعه انجام داد.

برای دریافت آخرین‌های بلاگ و کارگاه‌های مرکز اطلاعات علمی در خبرنامه عضو شوید.

هزینه های دولت کاهش یافت، ابزارهای دولت مرکزی مورد بازنگری قرار گرفت و امیر مسئولیت تمام حوزه های دیوان سالاری را بر عهده گرفت. مداخله خارجی در امور داخلی ایران محدود شد و تجارت خارجی رواج یافت. کارهای عمومی مانند بازار تهران، دارالفنون برای آموزش کادر جدیدی از مدیران و آشنایی آنها با فنون مدرن تأسیس شد. از جمله دیگر موفقیت های وی بنیانگذاری روزنامه ای به نام "وقایع اتفاقیه" بود.

بسیاری از سوء استفاده ها در امور سیاسی و همچنین روابط با کشورهای همسایه و سایر کشورهای خارجی صورت گرفت. وی همچنین به سفارتخانه های ایران در سراسر جهان رفت. رفتار سفیران سرزمین های بزرگ در ایران به گونه ای بود، که از نخست وزیر یک دولت مستقل و خودگردان انتظار می رفت.

بر اساس اطلاعات گوگل ان گرام پس از قتل میرزا تقی خان امیرکبیر، نگارش کتب علمی در مورد وی به بالاترین میزان رسیده و پس از آن دچار افت شده است. همچنین اسم اصلی به کار رفته در کتب انگلیسی Amir Kabir است. این سوال مطرح می شود که چرا در این دوره در کتب انگلیسی چرا نام امیر کبیر بیشتر مطرح شده، که این سوال می تواند توسط محققان علم اجتماعی و تاریخ بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

شاید یکی از دلایل آن نگارش کتابی با عنوان مرآت البلدان بیست و پنج سال پس از مرگ امیرکبیر باشد. ناصرالدین شاه که اصرار داشت در این کتاب تصویری از امیرکبیر وجود داشته باشد، شخصاً طرحی از صورت امیر کشید و نقاشی اصلی با استفاده از طرح شاه تهیه شد. در ادامه این عکس را ملاحظه می کنید.

کتب علمی انگلیسی مرتبط با امیر کبیر

 

 

تصویر امیرکبیر در مرآت البلدان

بر اساس پایگاه دپث تا کنون 74مقاله به زبان فارسی در مورد امیر کبیر منتشر شده که روند آن را در شکل ملاحظه می کنید.

روند مقالات در مورد امیر کبیر

 

بر اساس شکل دوم مجله مسکویه بیشترین تعداد مدارک علمی با موضوع امیرکبیر را منتشر کرده است.

مجلات با موضوع امیر کبیر

بیشتر مقالات در مورد امیر کبیر حول موضوع تاریخ است.  شکل زیر، ارتباط میان مقالات علمی با موضوع امیر کبیر را با دیگر موضوعات نشان می‌دهد. بر این اساس، اندازه دایره نشان دهنده ارتباط بیشتر با دایره اصلی یعنی امیر کبیر است.مقالات با موضوع امیرکبیر با صنیع الملک، عباس میرزا و فتحعلی شاه بیشترین ارتباط را دارند. صنیع الملک نقاش هم دوره با میرزا تقی خان امیرکبیر است.  یکی از چالش های علمی مطرح شده بر اساس این شکل برای پژوهشگران تاریخی می تواند این نکته باشد که به چه دلیل نام امیر کبیر و صنیع الملک در مقالات علمی اینقدر با هم ارتباط دارند؟ نقش انگلیس در قتل امیر کبیر چه بوده است؟

ارتباط شخصیت های تاریخی با امیر کبیر در مدارک علمی

منابع:

ویکی پدیا فارسی، امیرکبیر

https://books.google.com/books?id=AzqbYf9Q_2UC&pg=PA111&dq=amir+kabir&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiFgp2M1pPuAhXEoXEKHTSTCDEQ6AEwAHoECAYQAg#v=onepage&q=amir%20kabir&f=false

https://books.google.com/books?id=AzqbYf9Q_2UC&pg=PA111&dq=amir+kabir&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiFgp2M1pPuAhXEoXEKHTSTCDEQ6AEwAHoECAYQAg#v=onepage&q=amir%20kabir&f=false

پست های مرتبط

بازخوانی مقاله بهداشت فردی و محیط در فرهنگ اسلامی ایرانی

تاریخ: 1397/12/11

بازدید: 1279

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله علمی

مدرس

@ins

روز جهانی کارگر و بازخوانی مقالات مرتبط در SID

تاریخ: 1401/02/11

بازدید: 339

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روز جهانی کارگر همه ساله در اول مه یا یازده اردیبهشت در سراسر جهان برگزار می‌شود. منظور از کارگران، افرادی است که دارای مزد روزانه هستند و یا افرادی که در مشاغل یدی یا کارهای صنعتی مشغول به کار هستند. روز جهانی کارگر، روزی است که کارگران برای داشتن دستمزد مناسب تلاش می‌کنند.

مدرس

@ins

سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی گرامی باد

تاریخ: 1397/05/26

بازدید: 459

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins

مروری بر مقالات علمی همزمان با روز مشارکت اجتماعی و سلامت

تاریخ: 1398/02/03

بازدید: 1569

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله علمی

مدرس

@ins

محرم و عاشورا در مقالات علمی فارسی

تاریخ: 1401/05/12

بازدید: 142

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بررسی مقالات علمی فارسی منتشر و نمایه شده در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID با موضوع محرم و عاشورا

مدرس

@ins

10اکتبر روز جهانی سلامت روان و آغاز هفته بهداشت روان گرامی باد/در SIDبخوانید

تاریخ: 1397/07/18

بازدید: 1389

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت جهانی

مدرس

@ins

سالروز شهادت غریبانه جوانترین شمع هدایت و نهمین اخترتابناک آسمان امامت و ولایت تسلیت باد.

تاریخ: 1397/05/21

بازدید: 1858

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت مذهبی

مدرس

@ins

روز جهانی بهداشت

تاریخ: 1401/01/18

بازدید: 3124

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روز جهانی بهداشت هر ساله در هفت آوریل با حمایت سازمان بهداشت جهانی برگزار می‌شود .

مدرس

@ins