بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

به بهانه قتل امیر کبیر


به مناسبت بزرگداشت امیرکبیر

20 دی ماه سالروز تولد و شهادت امیرکبیر است. به مناسبت این روز به بررسی این شخصیت در کتاب های لاتین و مقالات فارسی، بااستفاده از ابزارهای ngram و ژرفای دانش میپردازیم. هم‌چنین بخشی از کتاب های لاتین در google books به همت سرتیم تخصصی ترجمه مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی (جناب آقای صالح رضایی) (strs.ir) در مورد این شخصیت اثرگذار تاریخ معاصر آماده شده است.نشناس در تهران

میرزا تقی از همان کودکی خواندن و نوشتن را با وجود خاستگاه فروتنانه خود آموخت. او به دلیل استعداد طبیعی خود، دانش و مهارت های مورد نیاز را در حالی که هنوز خیلی جوان بود تسلط داشت. وی به عنوان کاتب به بوروکراسی استانی پیوست و با توانایی های خود، به سرعت در سلسله مراتب دولت پیش رفت. در سال 1829 وی به عنوان یک عضو در یک مأموریت در سن پترزبورگ قدرت روسیه ، همسایه بزرگ ایران را مشاهده کرد. وی به این نتیجه رسید که اگر ایران بخواهد به عنوان یک کشور مستقل باقی بماند، اصلاحات مهم و اساسی لازم باید انجام شود. وی به عنوان وزیر در آذربایجان شاهد نارسایی های دولت استانی ایران بود و در دوران تصدی درعثمانی پیشرفت آنها را به سمت مدرن سازی مطالعه کرد. میرزا تقی پس از بازگشت به ایران در سال 1847  توسط محمد شاه از سلسله قاجار به دربار ولیعهد ناصرالدین در آذربایجان منصوب شد.

سامانه انلاین ترجمه

روانشناس خوب در تهران

با مرگ محمد شاه در سال 1848 ، میرزا تقی عمدتاً مسئولیت اطمینان از جانشینی ولیعهد تاج و تخت را بر عهده داشت. پادشاه جوان به عنوان تشکر او را وزیر ارشد خود منصوب کرد و دست خواهر خودش را به ازدواج او داد. در این زمان میرزا تقی لقب امیرکبیر را به خود گرفت. وی نخست وزیری خود را در زمانی بدست آورد که امور کشور کاملاً از کنترل خارج شده بود. ایران عملا ورشکسته بود، دولت مرکزی آن ضعیف بود و استان های آن تقریباً خودمختار شده بودند. طی دو سال و نیم بعد، امیر شروع به اصلاحات مهمی تقریباً در تمام بخشهای جامعه انجام داد.

برای دریافت آخرین‌های بلاگ و کارگاه‌های مرکز اطلاعات علمی در خبرنامه عضو شوید.

هزینه های دولت کاهش یافت، ابزارهای دولت مرکزی مورد بازنگری قرار گرفت و امیر مسئولیت تمام حوزه های دیوان سالاری را بر عهده گرفت. مداخله خارجی در امور داخلی ایران محدود شد و تجارت خارجی رواج یافت. کارهای عمومی مانند بازار تهران، دارالفنون برای آموزش کادر جدیدی از مدیران و آشنایی آنها با فنون مدرن تأسیس شد. از جمله دیگر موفقیت های وی بنیانگذاری روزنامه ای به نام "وقایع اتفاقیه" بود.

بسیاری از سوء استفاده ها در امور سیاسی و همچنین روابط با کشورهای همسایه و سایر کشورهای خارجی صورت گرفت. وی همچنین به سفارتخانه های ایران در سراسر جهان رفت. رفتار سفیران سرزمین های بزرگ در ایران به گونه ای بود، که از نخست وزیر یک دولت مستقل و خودگردان انتظار می رفت.

بر اساس اطلاعات گوگل ان گرام پس از قتل میرزا تقی خان امیرکبیر، نگارش کتب علمی در مورد وی به بالاترین میزان رسیده و پس از آن دچار افت شده است. همچنین اسم اصلی به کار رفته در کتب انگلیسی Amir Kabir است. این سوال مطرح می شود که چرا در این دوره در کتب انگلیسی چرا نام امیر کبیر بیشتر مطرح شده، که این سوال می تواند توسط محققان علم اجتماعی و تاریخ بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

شاید یکی از دلایل آن نگارش کتابی با عنوان مرآت البلدان بیست و پنج سال پس از مرگ امیرکبیر باشد. ناصرالدین شاه که اصرار داشت در این کتاب تصویری از امیرکبیر وجود داشته باشد، شخصاً طرحی از صورت امیر کشید و نقاشی اصلی با استفاده از طرح شاه تهیه شد. در ادامه این عکس را ملاحظه می کنید.

کتب علمی انگلیسی مرتبط با امیر کبیر

 

 

تصویر امیرکبیر در مرآت البلدان

بر اساس پایگاه دپث تا کنون 74مقاله به زبان فارسی در مورد امیر کبیر منتشر شده که روند آن را در شکل ملاحظه می کنید.

روند مقالات در مورد امیر کبیر

 

بر اساس شکل دوم مجله مسکویه بیشترین تعداد مدارک علمی با موضوع امیرکبیر را منتشر کرده است.

مجلات با موضوع امیر کبیر

بیشتر مقالات در مورد امیر کبیر حول موضوع تاریخ است.  شکل زیر، ارتباط میان مقالات علمی با موضوع امیر کبیر را با دیگر موضوعات نشان می‌دهد. بر این اساس، اندازه دایره نشان دهنده ارتباط بیشتر با دایره اصلی یعنی امیر کبیر است.مقالات با موضوع امیرکبیر با صنیع الملک، عباس میرزا و فتحعلی شاه بیشترین ارتباط را دارند. صنیع الملک نقاش هم دوره با میرزا تقی خان امیرکبیر است.  یکی از چالش های علمی مطرح شده بر اساس این شکل برای پژوهشگران تاریخی می تواند این نکته باشد که به چه دلیل نام امیر کبیر و صنیع الملک در مقالات علمی اینقدر با هم ارتباط دارند؟ نقش انگلیس در قتل امیر کبیر چه بوده است؟

ارتباط شخصیت های تاریخی با امیر کبیر در مدارک علمی

منابع:

ویکی پدیا فارسی، امیرکبیر

https://books.google.com/books?id=AzqbYf9Q_2UC&pg=PA111&dq=amir+kabir&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiFgp2M1pPuAhXEoXEKHTSTCDEQ6AEwAHoECAYQAg#v=onepage&q=amir%20kabir&f=false

https://books.google.com/books?id=AzqbYf9Q_2UC&pg=PA111&dq=amir+kabir&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiFgp2M1pPuAhXEoXEKHTSTCDEQ6AEwAHoECAYQAg#v=onepage&q=amir%20kabir&f=false

پست های مرتبط

10اکتبر روز جهانی سلامت روان و آغاز هفته بهداشت روان گرامی باد/در SIDبخوانید

تاریخ: 1397/07/18

بازدید: 1386

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت جهانی

مدرس

@ins

سالروز آدینه خونین 17 شهریور ، 1357 گرامی باد

تاریخ: 1397/06/17

بازدید: 769

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

قیام خونین 17 شهریور

مدرس

@ins

یاری رسانی به كودكان پس از بلايای طبيعی

تاریخ: 1398/01/26

بازدید: 1584

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

حمایت و یاری کودکان حادثه دیده در بلایای طبیعی

مدرس

@ins

گرامی داشت روز پزشک به مناسبت فرا رسیدن روز پزشک

تاریخ: 1399/06/01

بازدید: 1315

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن روز پزشک

مدرس

@ins

روز ملی دندان پزشک

تاریخ: 1401/01/23

بازدید: 345

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

اهمیت روز دندان‌پزشکی، به‌منظور تشویق مردم برای داشتن دندان‌های سالم و همچنین مراقبت از دندان و عادت‌های مربوط به حفاظت از آن است.

مدرس

@ins

روز روانشناس و مشاوره و بازخوانی مقالات در SID

تاریخ: 1401/02/09

بازدید: 271

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روان شناسی، علم مطالعه ذهن و رفتار است. روان شناسی رشته‌ای چندوجهی است که شامل زیر شاخه‌هایی مثل توسعه انسانی، ورزش، سلامت، پزشکی، رفتار اجتماعی و فرآیندهای شناختی است.

مدرس

@ins

سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی گرامی باد

تاریخ: 1397/05/26

بازدید: 447

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins

روز ملی خلیج فارس و بازخوانی مقالات علمی

تاریخ: 1398/02/10

بازدید: 1232

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله علمی

مدرس

@ins