دسته بندی موضوعات آموزشی

عنوان اصلی ۱
title 2

محتوای دسته بندی دوره های آموزشی

  • subtitle 1.1
  • subtotle 1.2
  • 11
  • 12

جستجو در بین هـــزاران ساعت آمـــــوزش

پایگــــــاه اطلاعات علمـــــــی جهــــــــاد دانشگاهی

وضعیت دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی وبومتریکس 2020

تاریخ: 1398/11/20

بازدید: 2653

 | 


وضعیت مراکز جهاد دانشگاهی

655 دانشگاه از ایران در این رتبه‌بندی حضور دارند که نسبت به سال گذشته 11 دانشگاه کاهش داشته است. جدول 1، 20 دانشگاه برتر کشور در وبومتریکس را نشان می‌دهد. بر این اساس همانند سال گذشته، دانشگاه‌ تهران، علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف در رتبه‌های اول تا سوم کشور قرار دارند. این در حالی است که رتبه جهانی این دانشگاه‌ها نسبت به سال قبل به ترتیب 17، 10 و 129 واحد افت داشته است.

بهترین رتبه بر اساس شاخص حضور در وب[1]، شاخص تاثیر[2] و شاخص تعالی[3] مربوط به دانشگاه تهران و بر اساس شاخص مدارک علمی با دسترسی آزاد[4] مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

 


برای دریافت آخرین‌های بلاگ و کارگاه‌های مرکز اطلاعات علمی در خبرنامه عضو شوید.


 

جدول 1. 20 دانشگاه برتر کشور در وبومتریکس

جدول 2، دانشگاه‌هایی را نشان می‌دهد که در رتبه‌بندی وبومتریکس 2020 حضور ندارند.


مزایا و ابزارهای گوگل اسکالر


 

جدول 2. دانشگاه‌هایی که در رتبه‌بندی وبومتریکس 2020 حضور ندارند

وضعیت مراکز جهاد دانشگاهی

جدول 2، وضعیت مراکز جهاد دانشگاهی در رتبه‌بندی وبومتریکس را نشان می‌دهد. بر این اساس، 6 موسسه و دانشگاه همانند سال گذشته در این رتبه‌بندی حضور دارند. دانشگاه علم و فرهنگ، موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی استان اصفهان و سازمان جهاد دانشگاهی استان خوزستان برترین مراکز جهاد دانشگاهی در این رتبه‌بندی هستند. بیش‌ترین ارتقا رتبه مربوط به موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی خوزستان با مقدار 13 و بیش‌ترین افت مربوط به سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با مقدار 69 است.

 


از همایش‌های داخلی و خارجی مربوط به حوزه موضوعی خود مطلع شوید


 

جدول 3. وضعیت مراکز جهاد دانشگاهی در رتبه‌بندی وبومتریکس

درباره رتبه‌بندی وبومتریکس

وبومتریکس یکی از رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های دنیاست که از سال 2004 توسط مرکز تحقیقاتی سایبرمتریکس واقع در اسپانیا معمولا دو بار در سال ارائه می‌شود. بنا بر آن‌چه در روش‌شناسی این رتبه‌بندی بیان شده هدف اصلی آن ترویج حضور وب و مشارکت دانشگاه‌ها در دسترسی آزاد به منظور انتقال علم و دانش به جامعه علمی است. باید توجه داشت که این رتبه‌بندی به دنبال ارزیابی وب‌سایت، طراحی و استفاده‌پذیری محتوای آن نیست بلکه بر آنست تا عملکرد جهانی دانشگاه‌ها را بر اساس فعالیت‌ها، دست‌آوردها و تاثیرشان ارزیابی نماید. فرض اساسی این رتبه‌بندی آنست که وب‌سایت دانشگاه‌ها به عنوان مهم‌ترین ابزار ارتباط علمی، کانال آتی یادگیری الکترونیک، فروم جامعه علمی و ویترین یک دانشگاه به منظور جذب استعدادها و منابع، باید آینه تمام نمای وجودی یک دانشگاه باشد. بر همین مبنا این پایگاه بر اساس چند شاخص وب محور به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی اقدام می‌نماید.

شاخص‌ها

این رتبه بندی بر اساس چهار شاخص تعداد صفحات وب دانشگاه در گوگل (5%)، تعداد پیوندهای دریافتی صفحات دانشگاه بر اساس پایگاه‌های Ahrefs و Majestic (50%)، تعداد استنادات محققان برتر بر اساس تعداد استنادات  Google Scholar (10%) و تعداد مقالات منتشر شده محققان دانشگاه در مجلات تاثیرگذار بین‌المللی (10% پر استناد در 26 حوزه موضوعی به مدت 5 سال (2012-2016)) بر اساس پایگاه Scimago با امتیاز (35%) تعیین می‌شود.


[1] Presence 

[2] Impact

[3] Excellence

[4] Openness