بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

پابلونز : ابزاری رایگان برای رصد مقالات علمی از وب آو ساینس


رصد مقالات علمی از وب آو ساینس با publons

پابلونز[1] وب‌سایتی است که خدمات رایگانی برای محققان فراهم می‌کند تا به رصد مقالات علمی خود بپردازند. پابلونز در سال 2012 راه‌اندازی شد و امروز بیش از 1800000 نفر عضو دارد. ماموریت پابلونز اعتبار بخشی به مقالات علمی توسط قدرت داوری همتا[2] است. این وب سایت توسط کلاریتیو آنالیتیکس[3] طراحی شده است که دارای محصولاتی مانند وب آو ساینس[4]، اندنوت[5] و اسکولار وان[6] است، که در بیش از 100 کشور و 7000 موسسه اشتراک دارد.

از پابلونز برای ردیابی مدارک علمی، تعداد استنادات و داوری همتا خود استفاده کنید تا در یک پروفایل واحد و بروز نمایه شود.


با سرویس رایگان موضوعات مرتبط در ساینس دایرکت آشنا شویم


  1. برای محققان

در محیط تحقیقاتی رقابتی امروز، از محققان خواسته می‌شود تا دائما تاثیر و خدمات خود را در بررسی عملکرد و برنامه‌های پیشرفت نشان دهند. ردیابی این تاثیر آسان نیست و زمان زیادی می‌گیرد. پابلونز با یکپارچه‌سازی منابع از وب‌آوساینس و ارکید[7] به منظور ارائه اطلاعات قابل اعتماد تهیه شده است تا شما بتوانید تاثیر تحقیقاتی‌تان را در جهان نشان دهید.

برای آشنایی با ارکید کلیک کنید.


فواید:

• همه مدارک علمی منتشر شده توسط شما، مستقیما از وب آو ساینس، ارکید یا نرم افزارهای مدیریت اطلاعات (مانند اندنوت و مندلی) را می‌توانید مستقیما وارد پابلونز کنید.

• استنادهای معتبر، از وب آو ساینس به صورت خودکار به پابلونز وارد می‌شوند، لذا به رایگان و به سادگی امکان ردیابی استنادات خود را خواهید داشت.

• اطلاعات کاربر را تصحیح کنید: با استفاده از شناسه محقق  که به صورت خودکار، به مدارک علمی اضافه می‌شود که شما ادعا می‌کنید متعلق به شماست.

• می‌توانید به داوری مقالات پیش و پس از انتشار بپردازید.

• عملکرد تحقیقاتی شما به عنوان نویسنده، ویراستار و داور همتا قابل دانلود است.   

محققان در سامانه علم سنجی وزارت بهداشت

محققانی که در سامانه علم سنجی وزارت بهداشت عضو هستند با ثبت نام و ساخت پروفایل در این وب سایت می‌توانند شناسه مربوط به خود را دریافت کرده و در سامانه علم سنجی وزارت بهداشت وارد کنند تا تعداد مدارک علمی و سنجه‌های وب آو ساینس مربوط به آن‌ها در پروفایل‌ وزارت بهداشت ثبت شود. 

مندلی: شبکه اجتماعی رایگان برای رصد مدارک علمی از اسکوپوس

2. برای ناشران

پابلونز طیف وسیعی از را‌حل‌ها را طراحی کرده است تا به ناشران کمک کند سطح وسیع‌تری از شفافیت، شناخت، کیفیت و کارآیی را در روند داوری همتای خود داشته باشند. پابلونز با هزاران مجله علمی در سراسر دنیا همکاری می‌کند.

3. برای موسسات تحقیقاتی

پابلونز به موسسات تحقیقاتی کمک می‌کند تا با ارائه شواهدی بی‌نظیر از داوری همتا و مشارکت در تولید مقاله، تاثیر خود را بر تحقیقات جهانی نشان دهند.

4. برای سرمایه‌گذاران

پابلونز راه‌حل‌ داوری همتای اختصاصی برای سرمایه گذاران در بهبود کیفیت و بهره‌وری فرآیند داوری همتا فراهم کرده است، بنابراین شما با آگاهی گرنت مناسبی به پروژه‌های تحقیقاتی مناسب اختصاص می‌دهید.

دوره پایگاه استنادی اسکوپوس به منظور کمک به محققان برای بازیابی اطلاعات مقالات علمی

 

ساخت پروفایل برای محققان

 

آدرس https://publons.com/account/login/ را در مرورگر خود وارد کنید، در صورتی که دارای Gmail، ارکید یا لینکدین هستید روی یکی از آنها کلیک کنید و اگر نیستید روی گزینه Register کلیک کنید.

پابلونز

در صورتی که دارای مدرک علمی منتشر شده در وب آو ساینس هستید وارد صفحه زیر می‌شوید، سپس روی گزینه continue کلیک کنید.

پابلونز

روی گزینه  Update My publication list کلیک کنید تا پروفایل شما بروز شود.

پابلونز

مقالاتی که با نام شما در پایگاه وب آو ساینس ثبت شده است به صورت خودکار یافت می‌شود، اگر این مقالات متعلق به شماست آنها را انتخاب کرده و گزینه Save را بزنید. در صورتی که مدارک علمی شما بیشتر از آنچه در پروفایل است، بود روی گزینهImport Selected Publication  کلیک کنید. 

در این قسمت می‌توانید با استفاده از ارکید، شناساگرهای مقاله و نرم افزار مدیریت منابع، مقاله مورد نظر را به پروفایل خود اضافه کنید و روی گزینه Save publication  کلیک کنید.

   پابلونز

در صورتی که می‌خواهید در مورد مقاله‌ای نظر بدهید (داوری کنید)، روی گزینه Peer reviews کلیک کنید. اطلاعات مربوط به مقاله‌ای که قصد داوری آن را دارید وارد کنید و روی گزینه Create Review کلیک کنید.

در صفحه زیر می‌توانید با استفاده از گزینه verify، داوری صورت گرفته را با استفاده از لینکی که داده شده تایید کنید. با انتخاب گزینه Publish داوری خود را ویرایش و یا پاک کنید. با انتخاب گزینه score به کیفیت و اهمیت مقاله نمره دهید. 

با انتخاب گزینه Feedback می‌توانید بازخورد محققان مورد نظر خود را در مورد داوری‌تان با ورود ایمیل آن محقق دریافت کنید.

با انتخاب Collaborators از همکاران خود را که در انتشار مقاله علمی با شما مشارکت داشته‌اند، دعوت کنید تا آنها نیز در مقاله شما سهیم باشند. توجه داشته باشید که این لینک را به صورت خصوصی برای افراد ارسال کنید.

برای تنظیمات پروفایل خود، از پنل سمت چپ گزینه Settings و سپس account را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید پروفایل خود را به اکانت‌های دیگر مانند لینکداین، ارکید و غیره متصل کنید.

پابلونز

با انتخاب Profile می‌توانید اطلاعات مربوط به خود شامل عکس، حوزه‌های موضوعی، کشور و غیره را ویرایش کنید و بر گزینه save profile کلیک کنید.

در قسمت Affiliation، وابستگی سازمانی خود را اضافه یا ویرایش کنید. در قسمت Email می‌توانید در صورتی که آدرس ایمیل شما تغییر کرده است آن را ویرایش کنید و در صورتی که خواهان ارسال آخرین به روز رسانی‌ها هستید، آنها را فعال کنید.

اگر روی public Profile کلیک کنید می‌توانید مدارک علمی، شاخص هرش، تعداد استنادات و بقیه سنجه‌های مربوط به مقالات خود را ببینید. روی گزینه metric کلیک کنید تا سنجه‌های مدارک علمی خود را به صورت کامل مشاهده کنید.

 

جستجو در پابلونز

در قسمت BROWSE میتوانید محققان، مجلات، مدارک علمی، موسسات و کشورها را جستجو کنید.

 

دوره آموزشی اندنوت

 

چگونه به یک مدرک علمی امتیاز بدهم؟

امتیاز مدارک علمی با انتخاب یک عدد در مقیاس 1 تا 10 در دو زمینه شامل کیفیت  و اهمیت  در نظر گرفته می‌شود. کیفیت برای اندازه‌گیری روش مقاله و دقت آن در نظر گرفته می‌شود، در حالی که اهمیت برای نوآوری و ارتباط آن مدرک علمی با حوزه موضوعی مجله است.

کیفیت=Quality

اهمیت= Significance

آیا تحقیق به خوبی طراحی و اجرا شده است؟

آیا این مدرک علمی درک جدیدی از حوزه موضوعی ارائه می‌دهد؟

آیا روش‌ها که با جزئیات کافی توضیح داده شده اند برای تکرار مجاز هستند؟

آیا نشریه پتانسیل تحریک تحقیقات بیشتر را دارد؟

آیا نتیجه گیری توسط داده ها پشتیبانی می شود؟

آیا این مدرک علمی برای بقیه مخاطبان نیز جالب است؟

 

برای مثال امتیاز مقاله زیر برابر با 7.1 است، امتیاز 8 برای کیفیت و 6 برای اهمیت است. با استفاده از score publication می‌توانید به یک مقاله امتیاز دهید.

 

 

درج کد پابلونز در سامانه وزارت بهداشت

برای درج کد ویژه خود در پابلونزبه داشبورد مراجعه کرده و کد را وارد سامانه وزارت بهداشت نمایید.

مطالب مرتبط:

معرفی داوران برتر در 22 حوزه موضوعی بر اساس پابلونز

مزایا و ابزارهای گوگل اسکالر

ORCID: کداختصاصی برای شناسایی محققان

 

[1] Publons

[2] داوری همتا، بازنگری با دقت یا داوری دقیق (به انگلیسی: Peer review)، به روند بازنگری همه‌جانبه مقاله‌های علمی توسط یک یا چند متخصص همان رشته گفته می‌شود. این عملکرد به نوعی از خود ارزیابی توسط اعضای حرفه‌ای ‌واجد شرایط در همان حوزه موضوعی عمل می‌کند. روش‌های داوری همتا برای حفظ استانداردهای کیفی، بهبود عملکرد و تامین اعتبار در نظر گرفته می‌شود. در جوامع علمی اغلب از داوری همتا برای بررسی میزان شایستگی مقاله برای انتشار استفاده می‌شود.

[4]  Web of Science

[5] EndNote

[6] ScholarOne

[7]  Orcid

 

پست های مرتبط

استناد مثبت و منفی چیست؟

تاریخ: 1399/02/18

بازدید: 5485

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با scite و مهربان

مدرس

@ins

آموزش نگارش مقاله نویسی پژوهشی

تاریخ: 1401/01/14

بازدید: 6282

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

چرا مقاله می نویسیم ، اگر شما در مورد موضوعی نظری دارید که می خواهید دیگران از آن با خبر شوند یا بعد از انجام هر کار پژوهشی مثل پایان نامه ، طرح تحقیقاتی و غیره .

مدرس

@ins

با استفاده از افزونه مترجم گوگل به راحتی ترجمه کنید

تاریخ: 1400/09/27

بازدید: 36429

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مترجم گوگل مترجم چند زبانه ماشینی است که توسط شرکت گوگل طراحی شده است تا متن ها ، اسناد و وب سایت ها را از زبانی به زبان دیگر ترجمه کند .

مدرس

@ins

چگونه بیشتر از یک بار به همان پاورقی ارجاع دهیم؟

تاریخ: 1399/06/18

بازدید: 3619

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش ورد

مدرس

@ins

چگونه مقاله مروری پیدا کنیم ؟

تاریخ: 1399/05/19

بازدید: 16407

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازیابی مقالات مروری

مدرس

@ins

اضافه کردن شماره فصل به شرح در ورد

تاریخ: 1400/06/15

بازدید: 1506

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

زمانی نیاز دارید در نرم افزار ورد شرح نمودارها، جدول ها، شکل ها، عکس ها را به این صورت بنویسید: جدول 2_فصل اول. برای انجام این کار به چند قدم نیاز دارید که این پست به شما آموزش می دهد.

مدرس

@ins

ORCID: کداختصاصی برای شناسایی محققان

تاریخ: 1398/05/05

بازدید: 7138

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کد شناسایی منحصر به فرد برای محققان

مدرس

@ins

نحوه نگارش و انتشار مقاله مروری

تاریخ: 1400/11/04

بازدید: 481

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مقاله مروری پیمایشی از منابع علمی است که به موضوع خاصی می پردازد . مقاله مروری نمایی کلی از دانش در حال حاضر یک موضوع را به نمایش می گذارد .

مدرس

@ins

مخزن دسترسی آزاد به مقالات در حوزه پزشکی و سلامت

تاریخ: 1399/02/01

بازدید: 2075

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدآرکایو

مدرس

@ins

چگونه ارجاع درون متنی مقاله خود را با اندنوت تغییر دهیم؟

تاریخ: 1399/03/19

بازدید: 5436

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش اندنوت

مدرس

@ins