بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مزایا و ابزارهای گوگل اسکالر


آشنایی با گوگل اسکالر (جستجو و ساخت پروفایل)

گوگل اسکالر یک موتور جستجوی اینترنتی است که برای یافتن اطلاعات علمی از قبیل مقالات، مقالات مروری، کتب، پایان نامه‌ها، مقالات پیش چاپ و چکیده‌ها از مخازن دانشگاهی، انجمن‌های حرفه‌ای، مخازن آنلاین، سایت دانشگاه‌ها و سایر سایت‌های معتبر طراحی شده است. علاوه بر این، گوگل اسکالر ابزارهای دیگری شامل معرفی مقالات مرتبط، تعداد استنادات و این‌که چه افرادی به یک مقاله استناد داده‌اند، خروجی استنادی نرم‌افزارهای مدیریت اسناد و خدمات بسیار دیگری را فراهم می‌کند. گوگل اسکالر در رتبه‌بندی دانشگاهی وبومتریکس بر اساس پروفایل ده محقق برتر 10 درصد اثر گذار است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد 76درصد از مدارک علمی با دسترسی آزاد توسط موتور جستجوی گوگل و گوگل اسکالر قابل بازیابی است. با توجه به اهمیت گوگل اسکالر برای محققین در این پست ابتدا با جستجو در گوگل اسکالر آشنا شده و سپس به ساخت پروفایل می‌پردازیم.

 

جستجو در پایگاه

آدرس https://scholar.google.com/ را در مرورگر خود وارد کنید. عبارت مورد نظر را در جعبه جستجو وارد کنید. با استفاده از پنل سمت چپ می‌توانید جستجو را محدود کنید. همچنین می‌توانید نتایج را بر اساس ارتباط و تاریخ مرتب کنید.

در صورتی که نام نویسنده مقاله قابل کلیک باشد در اسکالر پروفایل دارد. با کلیک روی نام نویسنده وارد پروفایل وی می‌شوید. در این صفحه می‌توانید تعداد مدارک علمی، شاخص هرش، شاخص آی‌تن[1][2]، وابستگی سازمانی، تعداد استنادات، حوزه‌های موضوعی و صفحه خانگی نویسنده را ملاحظه کنید. در صورتی که حوزه موضوعی نویسنده مورد علاقه شماست روی گزینه Follow کلیک کنید.

 

با انتخاب حوزه موضوعی مورد نظر خود در پروفایل نویسنده به صفحه زیر منتقل می‌شوید. افراد برتر حوزه موضوعی مورد علاقه خود را بر اساس تعداد استنادات ملاحظه می‌کنید. در عکس محققان برتر حوزه زیست شناسی سرطان آمده است.

 

اگر وابستگی سازمانی نویسنده قابل کلیک بود، با کلیک روی آن به صفحه زیر منتقل می‌شوید. در این صفحه می‌توانید محققان برتر دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی را بر اساس تعداد استنادات ملاحظه کنید. در صورتی که نویسنده ایمیل سازمانی خود را وارد کرده باشد در اینجا شمارش می‌شود.

جستجوی پیشرفته

در صورتی که جستجوی دقیق‌تری نیاز دارید روی Advanced Search کلیک کنید.

ساخت پروفایل

ساخت پروفایل به محققین این امکان را می‌دهد تا خود را با محققان حوزه موضوعی و همچنین سازمان خود مقایسه کنند، مدارک علمی خود را رصد کنند و با دریافت مقالات جدید حوزه موضوعی به روز باشند. در ادامه به ساخت پروفایل پرداخته می‌شود.

  •  روی دکمه Sign In کلیک کنید.

  • لازم است که حتما جیمیل[3]  داشته باشید. اطلاعات مربوط به جیمیل خود را وارد کنید.

  • روی گزینه my profile کلیک کنید.

  • اطلاعاتی از قبیل وابستگی سازمانی، حوزه موضوعی و ایمیل سازمانی خود را وارد و یا در صورت لزوم ویرایش کنید. در صورتی که ایمیل سازمانی دارید آن را وارد کنید.

روی گزینه Following کلیک کنید تا در صورتی که مقاله جدیدی از شما به گوگل اسکالر وارد شد یا اگر استنادی دریافت کردید و هنگامی که سیستم، مقاله‌ای مرتبط به شما تشخیص داد از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی می‌شود.

در صفحه پروفایل مدارک علمی که سیستم به صورت خودکار اضافه کرده را ملاحظه می‌کنید. در صورتی که تعداد مدارک علمی شما بیشتر از تعداد یافت شده است روی + کلیک کنید و گزینه title  را بزنید.

برای اضافه کردن دستی مقاله، از گزینه add article manualy استفاده کنید و تمامی فیلدهای ضروری را پر کنید.

در صورتی که نیاز دارید پروفایل شما به صورت اتوماتیک به روز شود گزینه  Configure article updateرا کلیک کرده و سپس  Automatically update the list of articles in my profile. (recommended) را انتخاب کنید.

با انتخاب یک یا تمامی مدارک علمی می‌توانید آنها را با هم ادغام یا در صورتی که مقاله برای شما نیست آن را پاک کنید. در صورتی که نیاز به خروجی مقاله به نرم افزارهای مدیریت اسناد دارید روی گزینه export کلیک کرده و نوع فایل خروجی را مشخص کنید.

 

دوره آموزشی اندنوت

افزونه گوگل اسکالر

برای استفاده از افزونه گوگل اسکالر آدرس https://chrome.google.com/webstore/detail/google-scholar-button/ldipcbpaocekfooobnbcddclnhejkcpn?hl=en را در مرورگر کروم خود وارد کنید و روی گزینه Add to Chrome کلیک کنید.

این گزینه این امکان را به شما می‌‌دهد تا هنگامی که در گوگل جستجو می‌کنید بتوانید مدارک علمی مرتبط با همان جستجو را در گوگل اسکالر ببینید.  در صورتی که مقاله دارای متن کامل با دسترسی رایگان باشد با علامت زیر مشخص می‌شود.

دریافت خروجی اندنوت به منظور ارجاع دهی

برای دریافت خروجی اندنوت از گوگل اسکالر فیلم را ملاحظه کنید.

برای دریافت آخرین‌های وبلاگ و تخفیف‌های کارگاه‌های آموزشی مرکز اطلاعات علمی در خبرنامه عضو شوید.

مطالب مرتبط:

درمان پانیک

منابع:

  1. Norris, M., Oppenheim, C., & Rowland, F. (2008). Finding open access articles using Google, Google Scholar, OAIster and OpenDOAR. Online Information Review32(6), 709-715.
  2. Hoseth, A. (2011). Google Scholar. The Charleston Advisor12(3), 36-39.

[1] I10 Index

[2] تعداد مقالات یک واحد تحلیل است که حداقل 10 مرتبه مورد استناد قرار گرفته‌اند (چمبر و میلار[2]، 2014) و از سال 2011 در سطح مولف توسط گوگل اسکالر ارائه می‌شود.

[3] Gmail

پست های مرتبط

ترفندهای Google sheet

تاریخ: 1400/09/24

بازدید: 1354

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

گوگل شیت یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که امکان تجزیه و تحلیل داده را فراهم می کند .

مدرس

@ins

چگونه اعداد را در مقاله بنویسیم

تاریخ: 1398/02/28

بازدید: 3530

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

10 نکته برای نگارش اعداد در مقالات انگلیسی

مدرس

@ins

ویراستیار چیست ؟

تاریخ: 1400/07/06

بازدید: 1749

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ویراستیار یک نرم افزار برای کمک به ویراستاری متون فارسی در نرم افزار ورد است. با استفاده از ویراستیار می توان متون فارسی را به صورت رایگان ویراستاری کرد.

مدرس

@ins

ORCID: کداختصاصی برای شناسایی محققان

تاریخ: 1398/05/05

بازدید: 7176

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کد شناسایی منحصر به فرد برای محققان

مدرس

@ins

استناد خود را با Kudos افزایش دهیم

تاریخ: 1398/02/29

بازدید: 4753

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی باپایگاه Kudos

مدرس

@ins

چگونه بیشتر از یک بار به همان پاورقی ارجاع دهیم؟

تاریخ: 1399/06/18

بازدید: 3623

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش ورد

مدرس

@ins

چگونه مجله‌ی مناسبی برای انتشار مقاله خود پیدا کنیم؟

تاریخ: 1398/11/14

بازدید: 3638

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بررسی شاخص‌های کیفی مجله در وب آو ساینس به صورت رایگان

مدرس

@ins

یافتن کلمه مترادف انگلیسی در ورد word

تاریخ: 1399/11/16

بازدید: 4548

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش ورد

مدرس

@ins

فرمت مقاله مروری

تاریخ: 1401/01/10

بازدید: 6036

1401

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از انواع مقالات ، مقاله مروری است . مقالات مروری ، استناد زیادی دریافت می کنند . همچنین ویژگی های خاص دیگری هم دارند . در این پست با فرمت مقاله مروری و چگونگی نگارش مقاله مروری آشنا می شویم .

مدرس

@ins

با امتیاز ریسرچ اینترست در ریسرچ گیت آشنا شویم

تاریخ: 1398/01/31

بازدید: 6616

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

امتیاز ریسرچ اینترست

مدرس

@ins