بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

چرا محققان باید از مخازن پیش چاپ استفاده کنند


با مخازن پیش چاپ آشنا شویم

به عنوان محقق، انتشار مقالات به دو دلیل مهم است. انتشار مقاله به ما کمک می‌کند که در حوزه موضوعی مربوط به خود به رسمیت شناخته شویم همچنین انتشار مقاله برای دریافت گرنت و موقعیت‌های مطلوب در دانشگاه یا صنعت ضروری است. با این وجود، انتشار در مجلات مهم کار ساده‌ای نیست. کل فرآیند انتشار می‌تواند برای ماه‌ها به طول بیانجامد و انتشار  اطلاعات را به تعویق بیاندازد و همچنین بر رشد حرفه‌ای پژوهشگر اثر بگذارد. بنابراین می‌خواهیم کارمان برای بقیه محققان بدون پرداخت هزینه در دسترس باشد. اینجاست که مخازن پیش چاپ به ما کمک می‌کنند.

مزایا و ابزارهای گوگل اسکالر

 

مخازن پیش چاپ آرشیوهایی شامل مقالات و مطالعاتی هستند که هنوز در مجلات علمی داوری نشده، یا در مجلات علمی منتشر نشده است. مقالات یافت شده در مخازن پیش چاپ برای جلوگیری از سرقت ادبی بررسی می‌شوند، اما فرآیند ویرایش را طی نمی‌کنند. محققان می‌توانند به مقالات دسترسی پیدا کنند، از آن‌ها برای تحقیق خود استفاده کنند و نظرات‌شان را به اشتراک بگذارند. مخازن پیش چاپ فضایی باز برای به اشتراک گذاری مقالات توسط محققان و دریافت بازخورد در مورد کارشان و کار همتایان‌شان فراهم می‌کنند.

فهرست مهم‌ترین سرویس‌های پیش چاپ

مخازن پیش چاپ با مجلات علمی دو تفاوت عمده دارند. اول، هیچ فرمتی برای ارسال مقالات وجود ندارد و دوم، هیچ فرآیند داوری وجود ندارد. تفاوت اصلی با انتشار مقاله در مجله این است که فرآیند انتشار در مخازن بسیار کوتاه‌تر است. این کار موجب صرفه‌جویی در زمان محققان پیش و در هنگام ارسال مقاله می‌شود. در ادامه، مهم‌ترین سرویس‌های پیش چاپ معرفی خواهند شد.

ArXiv در سال 1991 توسط کتابخانه Cornell University راه‌اندازی شد، این مخزن در بردارنده بیش از 1.37 میلیون مقاله پیش چاپ در طیف گسترده‌ای از موضوعات است.

SocArXiv مخزن پیش چاپ در حوزه علوم اجتماعی است.

BioRxiv در سال 2013 توسط Cold Spring Harbor Laboratory راه‌اندازی شد. مزیت عمده این مخزن سرویسی است که برای انتقال مستقیم به بسیاری از مجلات مهم، از جمله Science و Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS) را دارد[1].

EngrXiv مخزن پیش چاپ در حوزه علوم مهندسی است. در جولای سال 2016 توسط University of Wisconsin راه اندازی شد.

ChemRxiv مخزن پیش چاپ در حوزه موضوعی شیمی است. انجمن شیمی آمریکا[2]، انجمن رویال شیمی [3] و انجمن شیمی آلمان[4] از آن حمایت می‌کنند.

PsyArXiv در دسامبر سال 2016 راه‌اندازی شد و مربوط به مقالات پیش چاپ در حوزه علوم روان‌شناسی است.

LawArXiv  مخزن پیش چاپ در متون حقوقی است. موسسات زیر صاحب آن هستند:

 • Legal Information Preservation Alliance (LIPA)
 • Mid-American Law Library Consortium
 • NELLCO Law Library Consortium, Inc. (NELLCO)
 • Cornell Law Library

EarthArXiv مخزن پیش چاپ از علوم زمین و حوزه‌های موضوعی مرتبط است.

فواید برای محققان

Sridhar Gutam، محقق گیاه‌شناس از موسسه تحقیقات کشاورزی[5] دهلی‌نو، مهم‌ترین مزیت مخازن پیش چاپ را به عنوان راهی برای دوری کردن از مجلات یغماگر[6] می‌بیند[7]. این مجلات اغلب از محققان برای دریافت مقاله هزینه دریافت می‌کنند و  در برخی مواقع داوری و سرویس ویرایش مناسبی ارائه نمی‌دهند. هر دو می‌توانند اثر منفی بر کیفیت مدارک علمی منتشر شده داشته باشند.

ریسرچ گیت: شبکه اجتماعی علمی است که محققان آخرین مقالات و یافته‌های خود را در آن به اشتراک می‌گذارند. از اهداف ایجاد این سایت فراهم آوردن مکانی برای بارگذاری و به اشتراک گذاری مقالات و یافته‌های علمی محققان است، تا آنها علاوه بر ایجاد ارتباط با سایر همکاران، اطلاعات خود را در حوزه‌های موضوعی مختلف به روز نگه دارند. عضویت در این شبکه برای افرادی که ایمیل سازمانی و یا دانشگاهی دارند رایگان است.

همچنین محققان می‌توانند مقالات ارسال شده به مخازن پیش‌چاپ را بعدا در مجله نیز چاپ کنند. این مورد به محقق فرصت بیش‌تری برای دریافت بازخورد در مورد مقاله، بهبود آن و یافتن مجله مناسب می‌دهد.

سایر مزایای آن:

 • افزایش لیست مدارک علمی
  • Wellcome Trust and the Medical Research Council اخیرا اعلام کرده که به محققان اجازه می‌دهد به مقالات پیش چاپ در grant applications استناد بدهند[8].
 • نشان دادن دانش و تخصص خود و ایجاد نام برای خود در حوزه موضوعی مرتبط
 • افزایش دسترس‌پذیری
  • مخازن پیش چاپ در فضای آزادی هستند که مقاله می‌تواند بازخوردی از همکاران دریافت کند. خوانندگان می‌توانند نظرات خود را در مورد مقاله پیش چاپ اضافه کنند، که بقیه نیز می‌توانند آن را مشاهده کنند.

نگاهی به آینده

مخازن پیش چاپ به منظور تغییر روش انتشار تحقیقات و گسترش ایده‌ها شکل گرفته‌اند. محققان دیگر نمی‌خواهند برای فرآیند انتشار و هزینه‌های تحمیل شده توسط مجلات یغماگر هزینه کنند. در آینده، به‌جای فشار برای انتشار در مجله درست باید به کیفیت کار مقالات علمی توجه کرد.

دسترسی رایگان به مقالات در مخازن پیش چاپ

ارسال مقاله پیش چاپ به مخازن، به محققان توانایی بیان ایده‌های‌شان را می‌دهد. همچنین رویکرد اشتراک گذاری در عرصه انتشار با محققان توانایی بهبود کار و دریافت بازخورد از همکاران‌شان را فراهم می‌کند. 

 

منبع:

1.            Why Researchers Should Use Pre-Print Repositories - Enago Academy [Internet]. [cited 2019 Jun 10]. Available from: https://www.enago.com/academy/why-researchers-should-use-pre-print-repositories/


[1] به این معنی است که نویسندگان مجبور نیستند فایل های مقاله را مجدد بارگذاری کنند.

[2] The American Chemical Society

[3] Royal Society of Chemistry

[4] German Chemical Society

[5] Indian Agricultural Research Institute

[6] Predatory journals

پست های مرتبط

حین فرآیند داوری مقاله، اجازه انتشار آن را دارم؟

تاریخ: 1399/01/18

بازدید: 3376

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

SHERPA/RoMEO ( شرپا/ رومئو)

مدرس

@ins

از کجا بدانیم موضوع پژوهش مان تکراری نیست ؟

تاریخ: 1401/03/10

بازدید: 2221

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اغلب به پژوهشگران گفته می شود برای پژوهش در یک حوزه موضوعی دوباره چرخ نسازید و به موضوعی نپردازید که قبلا به آن پرداخته شده است .

مدرس

@ins

تغییرات اعمال شده track change را در سند ورد به هایلایت تبدیل کنید

تاریخ: 1400/08/01

بازدید: 518

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پس از تغییر اسناد علمی مثل پایان نامه، کتاب یا مقاله نیاز دارید که این تغییرات را به استاد راهنما یا داور نشان دهید. در ورد word قسمتی به نام tracked changes وجود دارد که با استفاده از آن می توانید تغییرات انجام شده در سندتان را نشان دهید .

مدرس

@ins

چگونه استنادات خود را افزایش دهیم

تاریخ: 1398/07/16

بازدید: 7807

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

راه‌هایی برای دریافت استناد

مدرس

@ins

چگونه در Adobe Illustrator منحنی بکشیم

تاریخ: 1399/11/04

بازدید: 2384

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با Adobe Illustrator

مدرس

@ins

حذف لینک در ورد

تاریخ: 1401/03/22

بازدید: 159

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

برداشتن لینک در ورد

مدرس

@ins

حذف جدول در ورد بدون از بین رفتن محتوای آن

تاریخ: 1400/05/23

بازدید: 6396

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جدول را با تمام محتویات سند MS Word حذف کنید

مدرس

@ins

استناد مثبت و منفی چیست؟

تاریخ: 1399/02/18

بازدید: 5503

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با scite و مهربان

مدرس

@ins

تکنیک های جستجو در گوگل: استفاده از عملگر Not

تاریخ: 1399/11/06

بازدید: 4714

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش استفاده موثر از گوگل

مدرس

@ins

آشنایی با گزینه جدید شبکه اجتماعی ریسرچ‌گیت

تاریخ: 1398/12/14

بازدید: 3827

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مهارت و تجربه در ریسرچ گیت

مدرس

@ins