بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

عنوان مقاله خود را استناد پذیر کنیم


نتایج تحقیقات جهانی

sid blog

پرهیز از موضوعات بررسی نشده و تعمیم نتایج سبب تاثیر بیش‌تر پژوهش می‌شود.

 برای هر پژوهشگر و سازمان پژوهشی خوانده شدن پژوهش‌هایش و استناد سایر محققان به آن اهمیت دارد. با این وجود اغلب پژوهش‌ها کم‌تر خوانده شده و استناد دریافت می‌کنند. در این زمینه بعضی معتقدند که پژوهش در موضوعاتی که کم‌تر مورد توجه محققین بوده، کم‌تر دیده شده و مورد توجه قرار می‌گیرد. با این وجود بعضی دیگر معتقدند که پژوهش در موضوعات نادر برای علم ضروری بوده و این پژوهش‌ها موفق خواهند بود. یک مطالعه جدید که در نشریه معتبر (Q1Scientometrics منتشر شده، به بررسی این فرضیه در 874411 مقاله انگلیسی پرداخته که پژوهش در موضوعاتی که بررسی نشده، کم‌تر استناد می‌شود. به این منظور در این تحقیق موضوعات بررسی نشده معادل با استفاده از اصطلاحات غیر معمول در عنوان پژوهش در نظر گرفته شده‌ است. نگارنده چنین استدلال می‌کند که استفاده از اصطلاحات غیر معمول در عنوان سبب خواهد شد احتمال یافتن مقاله توسط جستجوگران –خواه از طریق جستجوی کلیدواژه و خواه تورق عناوین مجلات-  کاهش یابد. در مقابل ممکن است که عنواین عجیب و غیر معمول با برانگیختن کنجکاوی جستجوگران –حتی در صورتی که مستقیما مرتبط به موضوع مورد بررسی آن‌ها نباشد- سبب جذب آن‌ها و در ادامه خواندن مقاله و استناد به آن شود. بر این اساس در این پژوهش دو سوال اساسی مورد بررسی قرار گرفته است:

  • آیا مقالاتی که در عنوان خود از کلمات غیر معمول استفاده می‌کنند، کم‌تر استناد می‌شوند؟

در جواب به این پرسش، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد، کلمات غیر معمول و کم‌ استفاده –یعنی با بسامد یک- در همه‌ی حوزه‌های مورد بررسی به استثنای ارزیابی و تشخیص[1] همراه با تعداد استناد کم‌تر بوده است. به عبارت دیگر، در همه‌ی حوزه‌های موضوعی به غیر از حوزه مذکور، مقاله‌ای که در عنوانش حداقل یکی از اصطلاحات کم‌بسامد استفاده شده کم‌تر از میانگین استناد دریافت کرده است. در واقع اگر مقاله‌ای در عنوانش از کلیدواژه‌ای استفاده کند که در حوزه موضوعی خود در شش سال گذشته در هیچ عنوانی استفاده نشده باشد، انتظار می‌رود آن مقاله استنادات کم‌تری از میانگین آن حوزه و سال دریافت کند.

آیا استفاده و عدم استفاده از واژه‌های دستوری در عنوان مقالات ارتباطی با تعداد استنادات آن‌ها دارد؟

در پاسخ به این سوال، نتایج تحقیق نشان می‌دهد، در کل، اغلب واژگان دستوری با کمی تاثیر استنادی بالاتر همراه بوده‌اند. بیش‌ترین تاثیر در میان این دست واژگان مربوط به for بوده که شاید بیانگر کاربرد یا هدف بوده و and که می‌تواند بیانگر چندین نتیجه یا کاربرد باشد. با این وجود واژگان on و the دارای چنین ویژگی نیستند.

بررسی واژه رایج در تمامی حوزه‌ها یعنی analysis نشان می‌دهد که به صورت کلی و در اغلب حوزه‌ها با تعداد استنادات کم‌تری همراه بوده، به خصوص این واژه در حوزه‌های electrochemistry و catalysis با کم‌ترین تاثیر همراه بوده است. محقق بیان می‌کند که احتمالا دلیل آن نبود داده‌های تجربی در این مقالات است و در مقابل در Complementary and Manual Therapy این واژه با تعداد استنادات بالاتری از میانگین همراه بوده که محقق دلیل آن را ترکیب meta-analyses می‌داند که معمولا پر استناد است.

محقق در نهایت به دلایل این امر –یعنی دریافت استناد کم‌تر پژوهش‌ در موضوعات کم‌تر تحقیق شده- پرداخته و بیان می‌کند، ممکن است محققین به دلیل ضعف یا قوت در مهارت‌های زبانی به توصیف غیرمعمول موضوع خود بپردازند و یا اینکه نتوانند به درستی عمومیت یافته‌ها را در عنوان مقاله خود وارد کنند. هم‌چنین محققین ضعیف‌تر ممکن است نتوانند به صورت مناسب یافته‌های خود را تعمیم دهند یا موضوعات محدودی را انتخاب کنند و در نتیجه تحقیق آن‌ها با استنادات کم‌تری همراه باشد.

در پایان محقق پیشنهاد می‌کند که محققین –در حوزه‌های مورد بررسی- باید از نگارش عناوینی که کم‌تر تحقیق شده بپرهیزند و تا جای ممکن مطالعات خود را تعمیم دهند و این عمومیت را در نگارش عناوین نیز برجسته کنند. هم‌چنین محققین نباید واهمه‌ای از ذکر موارد متعدد (ترکیب شده با استفاده از and) در عناوین مقاله خود داشته باشند چرا که این مورد نشان‌دهنده جامع‌تر بودن تحقیق بوده و هم‌چنین به علایق پژوهشگران بیش‌تری مرتبط می‌شود. هم‌چنین ذکر هدف برای تحقیق (با استفاده از for) را نیز توصیه کرده است. لازم به ذکر است در این پژوهش حوزه هنر و علوم‌انسانی و نیز هسته علوم اجتماعی مورد بررسی قرار نگرفته است.

1.             Thelwall M. Avoiding obscure topics and generalising findings produces higher impact research. Scientometrics.1-14.

 

 توضیح: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به منظور آشنایی با مباحث مقاله نویسی علمی و همچنین آشنایی با تاثیرات کتاب سنجی بر مقالات علمی، کارگاه‌های آموزشی تخصصی در این زمینه برگزار می‌کند ، علاقمندان می‌توانند با مراجعه به لینک زیر در این کارگاه های آموزشی ثبت نام  نمایند .

لینک ثبت نام کارگاه آموزشی

 


[1] Assessment and Diagnosis

پست های مرتبط

از همایش‌های داخلی و خارجی مربوط به حوزه موضوعی خود مطلع شوید

تاریخ: 1398/03/26

بازدید: 8892

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

WikiCFP A Wiki For calls For Papers

مدرس

@ins

چگونه بیشتر از یک بار به همان پاورقی ارجاع دهیم؟

تاریخ: 1399/06/18

بازدید: 3623

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش ورد

مدرس

@ins

لینکدین چیست ؟

تاریخ: 1400/11/10

بازدید: 344

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آیا خواهان این هستید که شغل جدیدی پیدا کنید ؟ یا اینکه در کشوری دیگری مشغول به کار شوید ؟

مدرس

@ins

معرفی دانشنامه پلیس جمهوری اسلامی ایران

تاریخ: 1397/12/12

بازدید: 2351

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دانشگاه علوم انتظامی امین

مدرس

@ins

cover letter چیست و چگونه نگارش می شود

تاریخ: 1401/03/28

بازدید: 1020

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بسیاری از مجلات قسمتی به نام cover letter دارند. cover letter، که با نام application letter شناخته می‌شود.

مدرس

@ins

آموزش محاسبه شاخص هرش با بیب اکسل

تاریخ: 1399/12/03

بازدید: 1934

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش بیب اکسل

مدرس

@ins

مندلی: شبکه اجتماعی رایگان برای رصد مدارک علمی از اسکوپوس

تاریخ: 1398/10/11

بازدید: 3290

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دریافت کد نویسنده بدون نیاز به دسترسی اسکوپوس

مدرس

@ins

آموزش نگارش مقاله نویسی پژوهشی

تاریخ: 1401/01/14

بازدید: 6361

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

چرا مقاله می نویسیم ، اگر شما در مورد موضوعی نظری دارید که می خواهید دیگران از آن با خبر شوند یا بعد از انجام هر کار پژوهشی مثل پایان نامه ، طرح تحقیقاتی و غیره .

مدرس

@ins

اضافه کردن شماره فصل به شرح در ورد

تاریخ: 1400/06/15

بازدید: 1558

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

زمانی نیاز دارید در نرم افزار ورد شرح نمودارها، جدول ها، شکل ها، عکس ها را به این صورت بنویسید: جدول 2_فصل اول. برای انجام این کار به چند قدم نیاز دارید که این پست به شما آموزش می دهد.

مدرس

@ins

نحوه نگارش و انتشار مقاله مروری

تاریخ: 1400/11/04

بازدید: 485

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مقاله مروری پیمایشی از منابع علمی است که به موضوع خاصی می پردازد . مقاله مروری نمایی کلی از دانش در حال حاضر یک موضوع را به نمایش می گذارد .

مدرس

@ins