بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

عنوان مقاله خود را استناد پذیر کنیم


sid blog

پرهیز از موضوعات بررسی نشده و تعمیم نتایج سبب تاثیر بیش‌تر پژوهش می‌شود.

 برای هر پژوهشگر و سازمان پژوهشی خوانده شدن پژوهش‌هایش و استناد سایر محققان به آن اهمیت دارد. با این وجود اغلب پژوهش‌ها کم‌تر خوانده شده و استناد دریافت می‌کنند. در این زمینه بعضی معتقدند که پژوهش در موضوعاتی که کم‌تر مورد توجه محققین بوده، کم‌تر دیده شده و مورد توجه قرار می‌گیرد. با این وجود بعضی دیگر معتقدند که پژوهش در موضوعات نادر برای علم ضروری بوده و این پژوهش‌ها موفق خواهند بود. یک مطالعه جدید که در نشریه معتبر (Q1Scientometrics منتشر شده، به بررسی این فرضیه در 874411 مقاله انگلیسی پرداخته که پژوهش در موضوعاتی که بررسی نشده، کم‌تر استناد می‌شود. به این منظور در این تحقیق موضوعات بررسی نشده معادل با استفاده از اصطلاحات غیر معمول در عنوان پژوهش در نظر گرفته شده‌ است. نگارنده چنین استدلال می‌کند که استفاده از اصطلاحات غیر معمول در عنوان سبب خواهد شد احتمال یافتن مقاله توسط جستجوگران –خواه از طریق جستجوی کلیدواژه و خواه تورق عناوین مجلات-  کاهش یابد. در مقابل ممکن است که عنواین عجیب و غیر معمول با برانگیختن کنجکاوی جستجوگران –حتی در صورتی که مستقیما مرتبط به موضوع مورد بررسی آن‌ها نباشد- سبب جذب آن‌ها و در ادامه خواندن مقاله و استناد به آن شود. بر این اساس در این پژوهش دو سوال اساسی مورد بررسی قرار گرفته است:

  • آیا مقالاتی که در عنوان خود از کلمات غیر معمول استفاده می‌کنند، کم‌تر استناد می‌شوند؟

در جواب به این پرسش، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد، کلمات غیر معمول و کم‌ استفاده –یعنی با بسامد یک- در همه‌ی حوزه‌های مورد بررسی به استثنای ارزیابی و تشخیص[1] همراه با تعداد استناد کم‌تر بوده است. به عبارت دیگر، در همه‌ی حوزه‌های موضوعی به غیر از حوزه مذکور، مقاله‌ای که در عنوانش حداقل یکی از اصطلاحات کم‌بسامد استفاده شده کم‌تر از میانگین استناد دریافت کرده است. در واقع اگر مقاله‌ای در عنوانش از کلیدواژه‌ای استفاده کند که در حوزه موضوعی خود در شش سال گذشته در هیچ عنوانی استفاده نشده باشد، انتظار می‌رود آن مقاله استنادات کم‌تری از میانگین آن حوزه و سال دریافت کند.

آیا استفاده و عدم استفاده از واژه‌های دستوری در عنوان مقالات ارتباطی با تعداد استنادات آن‌ها دارد؟

در پاسخ به این سوال، نتایج تحقیق نشان می‌دهد، در کل، اغلب واژگان دستوری با کمی تاثیر استنادی بالاتر همراه بوده‌اند. بیش‌ترین تاثیر در میان این دست واژگان مربوط به for بوده که شاید بیانگر کاربرد یا هدف بوده و and که می‌تواند بیانگر چندین نتیجه یا کاربرد باشد. با این وجود واژگان on و the دارای چنین ویژگی نیستند.

بررسی واژه رایج در تمامی حوزه‌ها یعنی analysis نشان می‌دهد که به صورت کلی و در اغلب حوزه‌ها با تعداد استنادات کم‌تری همراه بوده، به خصوص این واژه در حوزه‌های electrochemistry و catalysis با کم‌ترین تاثیر همراه بوده است. محقق بیان می‌کند که احتمالا دلیل آن نبود داده‌های تجربی در این مقالات است و در مقابل در Complementary and Manual Therapy این واژه با تعداد استنادات بالاتری از میانگین همراه بوده که محقق دلیل آن را ترکیب meta-analyses می‌داند که معمولا پر استناد است.

محقق در نهایت به دلایل این امر –یعنی دریافت استناد کم‌تر پژوهش‌ در موضوعات کم‌تر تحقیق شده- پرداخته و بیان می‌کند، ممکن است محققین به دلیل ضعف یا قوت در مهارت‌های زبانی به توصیف غیرمعمول موضوع خود بپردازند و یا اینکه نتوانند به درستی عمومیت یافته‌ها را در عنوان مقاله خود وارد کنند. هم‌چنین محققین ضعیف‌تر ممکن است نتوانند به صورت مناسب یافته‌های خود را تعمیم دهند یا موضوعات محدودی را انتخاب کنند و در نتیجه تحقیق آن‌ها با استنادات کم‌تری همراه باشد.

در پایان محقق پیشنهاد می‌کند که محققین –در حوزه‌های مورد بررسی- باید از نگارش عناوینی که کم‌تر تحقیق شده بپرهیزند و تا جای ممکن مطالعات خود را تعمیم دهند و این عمومیت را در نگارش عناوین نیز برجسته کنند. هم‌چنین محققین نباید واهمه‌ای از ذکر موارد متعدد (ترکیب شده با استفاده از and) در عناوین مقاله خود داشته باشند چرا که این مورد نشان‌دهنده جامع‌تر بودن تحقیق بوده و هم‌چنین به علایق پژوهشگران بیش‌تری مرتبط می‌شود. هم‌چنین ذکر هدف برای تحقیق (با استفاده از for) را نیز توصیه کرده است. لازم به ذکر است در این پژوهش حوزه هنر و علوم‌انسانی و نیز هسته علوم اجتماعی مورد بررسی قرار نگرفته است.

1.             Thelwall M. Avoiding obscure topics and generalising findings produces higher impact research. Scientometrics.1-14.

 

 توضیح: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به منظور آشنایی با مباحث مقاله نویسی علمی و همچنین آشنایی با تاثیرات کتاب سنجی بر مقالات علمی، کارگاه‌های آموزشی تخصصی در این زمینه برگزار می‌کند ، علاقمندان می‌توانند با مراجعه به لینک زیر در این کارگاه های آموزشی ثبت نام  نمایند .

لینک ثبت نام کارگاه آموزشی

 


[1] Assessment and Diagnosis

لینک کوتاه

لینک کوتاه

پست های مرتبط

استفاده از ایموجی ها در فتوشاپ

تاریخ: 1400/02/02

بازدید: 3501

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

قرار دادن ایموجی emoji در فتوشاپ

مدرس

@ins

شناسایی همایش های معتبر علوم کامپیوتر

تاریخ: 1401/09/30

بازدید: 751

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

رتبه بندی همایش های علوم کامپیوتر

مدرس

@ins

حذف جدول در ورد بدون از بین رفتن محتوای آن

تاریخ: 1400/05/23

بازدید: 17280

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جدول را با تمام محتویات سند MS Word حذف کنید

مدرس

@ins

چگونه از رد مقاله توسط سردبیر جلوگیری کنیم (قسمت اول)

تاریخ: 1401/12/15

بازدید: 1326

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

چگونه یک مقاله علمی باکیفیت بنویسیم و از رد مقاله توسط سردبیر جلوگیری کنیم؟

مدرس

@ins

تغییر حروف کوچک و بزرگ در ورد word

تاریخ: 1399/11/19

بازدید: 6779

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش ورد

مدرس

@ins

مخزن دسترسی آزاد به مقالات در حوزه پزشکی و سلامت

تاریخ: 1399/02/01

بازدید: 3400

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدآرکایو

مدرس

@ins

با سرویس رایگان موضوعات مرتبط در ساینس دایرکت آشنا شویم

تاریخ: 1398/07/30

بازدید: 5239

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ScienceDirect Topics

مدرس

@ins

چگونه مقالات همایشی پیدا کنیم ؟

تاریخ: 1401/09/14

بازدید: 850

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

همایش‌های علمی یکی از مهم‌ترین منابع علمی به شمار می‌آیند.

مدرس

@ins

ارزیابی تاثیر تحقیقاتی

تاریخ: 1401/05/26

بازدید: 1736

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

اثرگذاری پژوهش درتعریف یعنی میزان خوانده‌شدن پژوهش علمی وبکارگیری نتایج آن‌در جامعه

مدرس

@ins

F1000: ابزاری رایگان برای دسترسی به اطلاعات

تاریخ: 1398/12/17

بازدید: 2288

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با F1000

مدرس

@ins