دسته بندی موضوعات آموزشی

عنوان اصلی ۱
title 2

محتوای دسته بندی دوره های آموزشی

  • subtitle 1.1
  • subtotle 1.2
  • 11
  • 12

جستجو در بین هـــزاران ساعت آمـــــوزش

پایگــــــاه اطلاعات علمـــــــی جهــــــــاد دانشگاهی

دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم،فهرست نشریات علمی دارای اعتبار و کم اعتبار را منتشر کرد.

تاریخ: 1398/03/02

بازدید: 1336

 | 


فهرست نشریات دارای اعتبار وزارت علوم

sid blog

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم فهرست نشریات علمی دارای اعتبار و نیز تعدادی از نشریات لغو اعتبار شده این وزارت خانه را در اردیبهشت ۹۸ منتشر کرد.

براساس گزارش این دفتر، نشریات علمی دارای اعتبار در گروه‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و دامپزشکی، علوم پایه و هنر و معماری منتشر شده است. همچنین در این فهرست لیستی از نشریات لغو اعتبار شده نیز اعلام شده است.

بر اساس این فهرست، در رشته "تاریخ" ۳۱ نشریه، در گروه علوم انسانی، در رشته‌های "ادبیات و زبان‌ها" ۹۷ نشریه، "علوم سیاسی" ۵۱ رشته، "علوم اجتماعی" ۹۰ نشریه، "علوم قرآن و حدیث" ۳۲ نشریه، "اخلاق" ۱ نشریه، "ادیان، مذاهب و عرفان" ۱۱ نشریه، "فلسفه و کلام" ۴۳ نشریه، "فقه و حقوق" ۴۰ نشریه، "روان‌شناسی" ۴۳ نشریه، "علوم تربیتی" ۵۵ نشریه، "کتابداری، آرشیو و نسخه‌پژوهی" ۱۶ نشریه، "تربیت بدنی" ۳۰ نشریه، "جغرافیا" ۵۳ نشریه، "اقتصاد" ۴۱ نشریه، "حسابداری" ۱۹ نشریه، "مالی" ۱۰ نشریه و در رشته "مدیریت" نیز ۷۹ نشریه به عنوان نشریات دارای اعتبار این گروه معرفی شده‌اند.

 در گروه فنی و مهندسی و در هر یک از رشته‌های "برق و کامپیوتر"، "صنایع"، "عمران" و "فناوری اطلاعات" به ترتیب ۴۱، ۱۴، ۳۵ و ۹ نشریه دارای اعتبار معرفی شده‌است. همچنین تعداد نشریات معتبر در رشته‌های "مکانیک"، "مهندسی دریا"، "مواد و متالوژی"، "مهندسی شیمی، نفت و پلیمر"، "مهندسی معدن"، "مهندسی زلزله"، "مهندسی آب"، "مهندسی پزشکی"، "پدافند غیرعامل" و گروه "میان‌رشته‌ای" به ترتیب ۳۸، ۵، ۳۰، ۲۹، ۹، ۳، ۴، ۱، ۳ و ۲ نشریه است. بدین ترتیب در گروه فنی و مهندسی، در مجموع  ۲۲۳ نشریه به عنوان نشریات دارای اعتبار معرفی شده‌ است.

در گروه کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی نیز ؛ ۲۱ نشریه در رشته "آب و خاک"، ۵ نشریه در رشته "اقتصاد کشاورزی"، ۱۱ نشریه در "اکولوژی"، ۱۳ نشریه در "باغبانی"، ۹ نشریه در "بیوتکنولوژی و ژنتیک گیاهی"، ۷ نشریه در "جنگلداری"، ۵ نشریه در "مکانیزاسیون کشاورزی"، ۳۶ نشریه در "زراعت"، ۱۵ نشریه در "گیاه‌پزشکی"، ۱۲ نشریه در "علوم دام"، ۱۱ نشریه در "شیلات"، ۲ نشریه در "صنایع چوب و کاغذ"، ۹ نشریه در "صنایع غذایی"، ۹ نشریه در "علوم ترویج"، ۱۷ نشریه در گروه "منابع طبیعی" و ۱۸ نشریه نیز در رشته "دامپزشکی" به عنوان نشریات معتبر معرفی شده ‌است.

در گروه علوم پایه، در مجموع ۱۴۵ نشریه معتبر معرفی شده‌است که تعداد آن‌ها به تفکیک رشته عبارتند از: "علوم" ۳ نشریه، هواشناسی ۲ نشریه، آمار ۵ نشریه، ریاضی ۲۶ نشریه، "زمین‌شناسی" ۲۲ نشریه، "زیست‌شناسی" ۴۰ نشریه، "محیط زیست" ۱۲ نشریه، "شیمی" ۲۰ نشریه و "فیزیک" ۱۵ نشریه.

در گروه هنر و معماری نیز، در مجموع ۳۸ نشریه به عنوان   نشریات معتبر معرفی شده است که به تفکیک در گروه هنر ۱۴ نشریه و درگروه معماری نیز ۲۴ نشریه دارای اعتبار هستند.
 در  تازه ترین فهرست نشریات علمی  دارای اعتبار که از سوی دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم  منتشر شده است، تعداد ۳۱ نشریه نیز به عنوان نشریات لغو اعتبار شده به چشم می‌خورد.

برای دریافت فهرست نشریات دارای اعتبار وزارت علوم ( اردیبهشت۹۸) اینجا کلیک کنید