دسته بندی موضوعات آموزشی

عنوان اصلی ۱
title 2

محتوای دسته بندی دوره های آموزشی

  • subtitle 1.1
  • subtotle 1.2
  • 11
  • 12

جستجو در بین هـــزاران ساعت آمـــــوزش

پایگــــــاه اطلاعات علمـــــــی جهــــــــاد دانشگاهی

آلتمتریکس چیست؟

تاریخ: 1398/02/30

بازدید: 5318

 | 


دکمه آلتمتریکس برای محققان

آلتمتریکس چیست؟

با ظهور وب تلاش‌هایی برای استفاده از اطلاعات موجود در این محیط برای ارزیابی تاثیر علمی صورت گرفت که ثمره آن ظهور حوزه‌ی وب‌سنجی بود. اخیرا نیز با افزایش سطح فناوری امکان بررسی گسترده‌تر رصد نظرات، گفتگوها و صحبت‌های برخط پیرامون مدارک علمی فراهم شده است. به این ترتیب بعد دیگری از اثرگذاری علمی قابل سنجش و ارزیابی شده است. در واقع می‌توان ذکر مدارک علمی در خبرگزاری‌ها، صحبت پیرامون آن در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از آن‌ها در اسناد سیاست‌گذاری و سایر استفاده‌ها از مدارک علمی در محیط وب را به عنوان شاخص اثرگذاری یک مدرک علمی بر جامعه در نظر گرفت. نمره آلتمریکس شاخصی از میزان توجه و برد برخط یک خروجی تحقیق است و هدف آن فراهم کردن معیاری از میزان توجهی است که یک خروجی تحقیقاتی به خود جلب کرده است. بر این اساس آلتمتریکس بحث و صحبت پیرامون یک خروجی تحقیقاتی را از منابعی چون ، گوگل پلاس[1] ، لینکدین[2] ، اسناد ، اخبار ، وبلاگها ، توییتر[3]، داوریهای پس، از چاپ فیس‌بوک[4]، ویکی‌پدیا[5]، ردت[6]، یوتیوب[7] و پین‌ترست[8] گردآوری می‌کند.

نمره آلتمتریکس با استفاده از یک الگوریتم وزن‌دهی و بر اساس سه عامل اصلی محاسبه می‌شود: اندازه ذکرها (منظور تعداد دفعاتی است که یک عنوان مقاله در صفحات دیگر ذکر شده است.)، منبع ذکرها و نویسنده ذکرها.

نشانک آلتمتریکس چیست؟

هنگامی که به عنوان یک محقق مقاله‌ای در حوزه موضوعی‌ مورد نظر خود می‌خوانید و می‌خواهید جزئیات دگرسنجی[9] آن را بدانید می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

نصب و راه اندازی

به لینک https://www.altmetric.com/products/free-tools/bookmarklet/ مراجعه کنید و “Altmetric it!” را به نوار نشانک‌ها[10] بکشید.

بعد از آن نشانک زیر را در مرورگر خود خواهید داشت.

 

توجه داشته باشید که:

  • بوکمارکلت فقط در صفحات پاب‌مد، آرشیو و تمام صفحاتی که DOI دارند، کار می‌کند.
  • این دکمه فقط از ناشرانی که فرا داده استنادی گوگل اسکالر را در صفحات خود قرار داده‌اند پشتیبانی می‌کند.
  • ذکرهای توییتر فقط برای مقالاتی که از جولای 2011 منتشر شده در دسترس است.

 

 


[1] Google Plus

[2] LinkedIn

[3] Twitter

[4] Facebook

[5] Wikipedia

[6] Reddit

[7] YouTube

[8] Pinterest

[9] Altmetric

[10] https://support.google.com/chrome/answer/95745?hl=fa