بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

استناد خود را با Kudos افزایش دهیم


آشنایی باپایگاه Kudos

انتشار

April 2014

زبان

انگلیسی

نوع

مدیریت اعتبار علمی

آدرس

www.growkudos.com

 

Kudos چیست و چه اهمیتی دارد؟

Kudos ابزاری برای حمایت از فرآیند انتشار مقاله علمی و کمک به محققان برای ارتباط موثرتر و کارامدتر در جامعه‌شان برای به حداکثر رساندن نتایج و تاثیر تحقیقات خود است. ایده ساخت Kudos توسط Association of Learned and Professional Society Publishers در همایشی در سال 2012 مطرح شد. این پایگاه برای همه محققان در همه حوزه‌های موضوعی قابل استفاده است. Kudos پایگاهی مستقل برای محققان است تا مقالات‌شان را توضیح دهند و با دیگران در سطح وسیع به اشتراک بگذارند، و تاثیر آن‌ها را بر اساس دانلودها، استنادات و آلتمتریکس اندازه‌گیری کنند.

برای مشاهده چگونگی محاسبه نمره آلتمتریکس کلیک کنید.

 

به منظور اطمینان از این‌که کار تحقیقاتی شما، در حد وسیع به مخاطبان عرضه شود نیاز به ابزاری برای انتشار یافته‌ها و مدارک علمی خود دارید. Kudos یکی از سرویس‌هایی است که خدماتی برای محققان فراهم می‌کند که نتیجه آن افزایش بازید مقالات و دسترسی به آنها است. با ساخت پروفایل برای مقالات منتشر شده و اضافه کردن عنوان کوتاه، خلاصه غیرفنی، جملات تاثیر گذار و محتوای تکمیلی، نویسندگان می‌توانند مقالات‌شان را برای خوانندگان جذاب کنند.

بهبود دسترسی و بازیابی تحقیقات، یکی از روش‌های افزایش استناد نیز هست. در سال 2016، مطالعه تیم آلتمتریکس در دانشگاه صنعتی نانیناگ[1] نشان داد که استفاده از Kudos  حدود 23%  با دانلود بیش‌تر متن کامل مقاله از سایت ناشر همبستگی دارد و بیش از 125000 محقق و 75 ناشر علمی تا فوریه 2017 در Kudos ثبت نام کرده‌اند.

افزایش دسترسی = افزایش دانلود = افزایش استناد = افزایش تاثیر

چگونه با Kudos کار کنیم؟

برای ثبت‌نام در این سایت به لینک https://www.growkudos.com/ مراجعه کنید. از راه‌های مختلفی نظیر LinkedIn، FaceBookو twitter و یا ایمیل میتوانید وارد این سایت شوید.

با قرار دادن نشانگر روی گزینه menu، آپشن‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید. با انتخاب گزینه My Profile، پروفایل خود را به روز کنید و سپس روی گزینه Save کلیک کنید.

با انتخاب گزینه Publication به صفحه زیر منتقل می‌شوید. با استفاده از قسمت مشخص شده می‌توانید مقاله خود را به پروفایل‌تان اضافه کنید.

 

سه گزینه پیشنهادی برای یافتن مقاله شما وجود دارد.

  • جستجو بر اساس DOI
  • جستجو بر اساس DOI، عنوان، کلمه کلیدی و غیرع
  • ورود مقاله از طریق پایگاه ORCID  

در صورتی که مقاله متعلق به شماست، گزینه Claim را انتخاب کنید.

Kudos

افزودن اطلاعات برای توضیح مقاله به زبان ساده

سپس پنجره زیر برای شما باز می‌شود، که در آن مقاله خود را با زبان ساده توضیح می‌دهید. با کلیک روی See example می‌توانید مثال‌هایی  مشاهده کنید و سپس عنوان، چیستی مقاله، اهمیت مقاله و چشم‌انداز مقاله خود را در باکس‌های مربوط به آن‌ها وارد کنید.

افزودن تصویر

در قسمت بعد برای مقاله تصویر شاخص انتخاب می‌شود. تصویر شاخص، تصویری است که برای رویت‌پذیری بیش‌تر برای مقاله‌تان در نظر می‌گیرید. این تصویر بعد از عنوان قرار می‌آید. کلمه مورد نظر خود را در قسمت مربوطه وارد کنید و گزینه search را کلیک کنید.

اشتراک گذاری

از Kudos استفاده کنید تا بدانید کدام کانال‌ها و شبکه‌ها برای شما موثرتر هستند. پیشنهاد می‌شود مقالات خود را به چندین کانال ارسال کنید و سپس با استفاده از لینک‌های قابل ردیابی بررسی کنید بهترین نتیجه را از کدام کانال دریافت می‌کنید. با استفاده از قسمت metrics می‌توانید ملاحظه کنید که مقاله‌تان در کدام شبکه اجتماعی بیش‌تر بازدید داشته و دانلود شده است.

گزینه Suggested labels را کلیک کنید و شبکه اجتماعی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

انتخاب نقاط جغرافیایی مرتبط

به مردم برای یافتن مقاله‌تان کمک کنید. اگر مقاله به منطقه جغرافیایی خاصی مرتبط است، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، اگر مقاله به قسمتی از مردم جهان مربوط باشد آن را مشاهده می‌کنند. اگر مقاله‌تان برای جهان مناسب است، همه مناطق جغرافیایی را انتخاب کنید و سپس بر گزینه Save کلیک کنید.

اتصال منابع مرتبط

منابع مرتبط مانند سخنرانی‌ها، فیلم‌ها، مصاحبه‌ها، تصاویر، مجموعه داده‌ها یا انتشارات مربوطه را اضافه کنید و سپس گزینه Save را کلیک کنید.

Kudos

سنجه‌ها

گزینه Kudos hub را کلیک کنید. سپس روی گزینه Metrics کلیک کنید.

آمار مربوط به مقاله خود را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال، مقاله زیر 4 مرتبه به اشتراک گذاشته شده، 3 مرتبه در Kudos خوانده شده، برای ملاحظه آن از صفحه ناشر یک مرتبه کلیک شده و نمره آلتمتریکس آن برابر با یک است. آمار مربوط به اشتراک گذاری مقالات در شکل زیر آمده است.

 

 

برای شرکت در کارگاه «نحوه نگارش مقاله کتابسنجی (Bibliometrics) جهت انتشار در مجلات ISI» که تا کنون دو دوره در مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی برگزار شده و به شرکت کنندگان  گواهینامه معتبر از جهاد دانشگاهی اهدا می‌شود، کلیک کنید.


[1] Nanyang Technological University

:منابع

  1. Ale Ebrahim N. Kudos: Improving the Reachability and Research Impact2016.
  2. Erdt M, Aung HH, Aw AS, Rapple C, Theng Y-L. Analysing researchers’ outreach efforts and the association with publication metrics: A case study of Kudos. Glanzel W, editor. PLoS One [Internet]. 2017 Aug 17 [cited 2019 May 26];12(8):e0183217. Available from: http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0183217
  3. Waltman L, van Eck NJ. A systematic empirical comparison of different approaches for normalizing citation impact indicators. J Informetr [Internet]. 2013 Oct [cited 2019 Mar 31];7(4):833–49. Available from: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S1751157713000667

پست های مرتبط

یافتن کلمه مترادف انگلیسی در ورد word

تاریخ: 1399/11/16

بازدید: 4548

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش ورد

مدرس

@ins

چرا محققان باید از مخازن پیش چاپ استفاده کنند

تاریخ: 1398/03/20

بازدید: 7096

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با مخازن پیش چاپ آشنا شویم

مدرس

@ins

راهکار عملی برای بالا بردن شاخص هرش

تاریخ: 1399/04/28

بازدید: 3379

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

افزایش شاخص هرش

مدرس

@ins

با یک کلیک مقاله مورد نظر خود را در پابمد بیابید، بخوانید، ذخیره کنید و استنادات آن را در وب آو ساینس پیدا کنید

تاریخ: 1399/02/07

بازدید: 3699

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با یک کلیک به مقالات تحقیقاتی را پیدا کنید.

مدرس

@ins

آموزش نگارش مقاله نویسی پژوهشی

تاریخ: 1401/01/14

بازدید: 6361

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

چرا مقاله می نویسیم ، اگر شما در مورد موضوعی نظری دارید که می خواهید دیگران از آن با خبر شوند یا بعد از انجام هر کار پژوهشی مثل پایان نامه ، طرح تحقیقاتی و غیره .

مدرس

@ins

تابع count در اکسل

تاریخ: 1400/12/09

بازدید: 363

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تابع COUNT در اکسل ، تابعی است که تعداد اعداد هر ستون را می شمارد و تعداد آن را به ما برمی گرداند .

مدرس

@ins

بیشترین تاثیر علمی را بر چه کسانی گذاشته اید

تاریخ: 1399/07/29

بازدید: 2953

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

سمنتیک اسکالر یک پایگاه داده علمی است که اطلاعات و داده خود را به صورت رایگان در اختیار محققان قرار می دهد.

مدرس

@ins

چگونه مقاله مروری پیدا کنیم ؟

تاریخ: 1399/05/19

بازدید: 16467

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازیابی مقالات مروری

مدرس

@ins

چگونه عنوان فصل را به هدر در ورد اضافه کنیم

تاریخ: 1400/06/10

بازدید: 2547

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این پست یاد می گیریم که چگونه عنوان فصل پایان نامه یا کتاب خود را به صورت خودکار به سربرگ یا header در ورد اضافه کنیم

مدرس

@ins

تغییر حروف کوچک و بزرگ در ورد word

تاریخ: 1399/11/19

بازدید: 3130

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش ورد

مدرس

@ins