بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

گزارش استنادی نشریات علمی-پژوهشی علوم پزشکی کشور در مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی منتشر شد .


گزارش استنادی نشریات علوم پزشکی

sid blog

  به گزارش روابط‌عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، دکتر فاطمه عظیم‌زاده رئیس مرکز، با بیان این مطلب که گزارش‌های استنادی (SID-JCR) نشریات علمی- پژوهشی مصوب وزارت بهداشت-درمان و آموزش پزشکی، به صورت سالانه و با استفاده از اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی این مرکز استخراج  و منتشر می‌شود، گفت: در حال حاضر 415 عنوان نشریه دارای مجوز از  وزارت بهداشت در پایگاه SID نمایه می‌شوند، نمایه سازی نشریات در SID باعث بهتر دیده شدن آنها و استفاده آسان‌تر و سریعتر محققان از این منابع علمی می‌شود، همچنین با توجه به ثبت داده‌ها و فراداده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی این مرکز، امکان ارزیابی کمی و کیفی نشریات علمی فراهم شده است.

وی یادآور شد: در این گزارش نشریات حوزه علوم پزشکی بر اساس شاخص‌های تأثیر وآنی، مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند.

رئیس مرکز اطلاعات علمی با اشاره به اینکه آخرین گزارش استنادی منتشر شده توسط این مرکز، بصورت خاص نشریات علوم پزشکی دارای رتبه علمی پژوهشی را مورد ارزیابی قرار داده است، افزود: گزارش استنادی نشریات یک روش معمول برای کیفیت سنجی انتشارات علمی به شمار می‌آید و از آنجا که شمار عناوین نشریات علمی کشور قابل توجه بوده و تعداد آنها از مرز 1800 عنوان گذشته است، ارزیابی و تعیین جایگاه کیفی آن‌ها اهمیت ویژه‌ای می‌یابد.

وی افزود: شاخص تأثیر (Impact Factor)  یکی از شاخص‌های مورد استفاده  در این گزارش است و براساس تعداد ارجاعاتی که دریک بازه زمانی خاص توسط مقالات سایر نشریات علمی به مقالات یک نشریه دیگر داده می‌شود محاسبه و ارائه می‌گردد.

رئیس مرکز اطلاعات علمی یادآور شد: بررسی شاخص تأثیر (Impact Factor(mpact Factor شاخص تاثیر ( با استناد به گزارش نشریات پزشکی شار سه ساله داشته باشند و در سال مورد گزارش منتشر شده باشند زارش استن) نشریات نشان می‌دهد که نشریات انگلیسی از نظر میزان استنادهای اخذ شده، از اقبال بیشتری برخوردار هستند  بطوریکه در بین  10 نشریه برتر بر اساس شاخص تاثیر، 8 نشریه داخلی که زبان انتشار آن‌ها انگلیسی است به چشم می‌خورد و اغلب این نشریات در پایگاه‌های معتبر بین المللی حضور دارند.( جدول نشریات)

دکتر عظیم زاده در بخش دیگری از سخنان خود با مقایسه تغییرات آماری، شاخص تأثیر(Impact Factor(mpact Factor شاخص تاثیر ( با استناد به گزارش نشریات پزشکی شار سه ساله داشته باشند و در سال مورد گزارش منتشر شده باشند زارش استن ) و شاخص آنی ( Immediacy Index) نشریات حاضر در SID در سال‌های 1387و1396 گفت: بررسی این تغییرات نشان می‌دهد در سال 1387، حدود 30 درصد نشریات پزشکی دارای شاخص تأثیر بودند و این مقدار در آخرین گزارش به 57 درصد رسیده است به عبارت دیگر از 415 عنوان نشریه 238 نشریه، شاخص تاثیر غیر صفر داشتند. درحالیکه در سال 1387 تنها 7 درصد نشریات حوزه پزشکی دارای شاخص آنی بودند-یعنی در همان سال انتشار، به مقالات آن نشریه استناد شده بود- در آخرین گزارش 27 درصد نشریات شاخص آنی غیر صفر داشتند و این نشان دهنده تاثیر مثبت تأکید کمیسیون‌های مربوطه و همت صاحبان محتوا به انتشار به موقع نشریات و افزایش تعاملات علمی بین نویسندگان و محققان است.

وی همچنین از رشد قابل توجه میانگین شاخص تأثیر در مقایسه با سال 87 ، خبر داد و افزود: در سال 96 با رشد قابل توجهی به عدد 113 هزارم رسیده‌ایم  در حالیکه در سال 87 این عدد بیست و یک هزارم بوده است.  مطالعه این شاخص در سال‌های متمادی از 1378 تا 1396 در نشریات علمی-پژوهشی علوم پزشکی کشور همواره روندی صعودی را نشان می‌دهد.

دکتر عظیم زاده همچنین گفت:  در حال حاضر میانگین شاخص تاثیر صد و سیزده هزارم است و 71 نشریه در این گزارش شاخص تأثیر بالاتر از میانگین را دریافت نموده‌اند در حالیکه در سال1387، 22 نشریه شاخص تاثیری بالاتر از میانگین را به خود اختصاص داده بودند و نشریات دارای شاخص تأثیر در سال 87 از 30 درصد کل نشریات علمی-پژوهشی حوزه پزشکی به 57 درصد در سال 96 رسیده است. در شاخص آنی نیز شاهد شرایط رو به رشدی هستیم،  بطوریکه شاخص آنی نشریات از 7 درصد در سال 87 به 27 درصد در سال96 رسیده است که این نشان دهنده عزم راسخ صاحبان محتوا و وزارت بهداشت در خصوص رعایت و نظارت بر اجرای استانداردهای لازم در خصوص کیفیت مقالات و زمان انتشار نشریات حوزه علوم پزشکی است.

رئیس مرکز اطلاعات علمی ادامه داد: در کنار نشریات تخصصی علوم پزشکی، نشریاتی با موضوع سلامت، توانبخشی، مامایی و پرستاری جایگاه خوبی را در رتبه بندی بر اساس شاخص تاثیر به خود اختصاص داده‌اند که نشانگر اهمیت این موضوعات برای پژوهشگران است.  

وی با اشاره به نتایج حاصل از بررسی شاخص آنی، خاطر نشان کرد؛ جدول این شاخص نشان می‌دهد، اکثر نشریات حاضر در بالای جدول به زبان انگلیسی منتشر شده و در نمایه‌های معتبر بین المللی از جمله (ISI,Scopus,PubMed) حضور دارند و یکی از مهمترین دلایل دریافت بالاترین ضریب تأثیر آنی برای این نشریات انتشار به موقع آن‌ها است .

دکتر عظیم زاده در پایان خاطر نشان کرد: SID ظرفیت استخراج سایر شاخص‌های علمی از جمله نیمه عمر مقالات، میزان خود‌استنادی نشریات و نویسندگان، شاخص هرش، سرانه استنادی مقالات و همچنین استخراج میزان استناد نشریات بین‌المللی معتبر به نشریات ایرانی و ... را دارا می‌باشدکه با توجه به نیاز سیاستگذاران و برنامه‌ریزان محاسبه و ارائه خواهد شد.  

پست های مرتبط

پر بازدید ترین مقالات طرح های پژوهی نمایه شده در تارگاه (SID) معرفی شدند

تاریخ: 1397/07/28

بازدید: 602

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خبر

مدرس

@ins

نمایه سازی مجموعه مقالات کنفرانس ریاضی ایران در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تاریخ: 1397/05/09

بازدید: 393

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کنفرانس های علمی

مدرس

@ins

دوره ها و فیلم های آموزشی خود را در مرکز اطلاعات علمی منتشر کنید

تاریخ: 1399/10/21

بازدید: 1182

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدرس

@ins

انتشار نتایج ارزیابی استنادی جامع (SID-JCR) از نشریات مصوب وزارت بهداشت در سال 98

تاریخ: 1399/12/16

بازدید: 2005

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

هر آن‌چه که باید درباره‌ی وضعیت نشریات علمی حوزه‌ی علوم پزشکی کشور بدانید/ معرفی ۲۰ نشریه‌ی برتر

مدرس

@ins

مهم‌ترین موضوعات جستجو شده توسط محققان در SID

تاریخ: 1400/10/19

بازدید: 716

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، مهم‌ترین عناوین جستجو شده در SID توسط محققان بررسی شد.

مدرس

@ins

مقالات پنجاه و دومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی پژوهش های فقه و حقوق اسلامی در تارگاه SID نمایه شد .

تاریخ: 1397/07/30

بازدید: 3969

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

نمایه مقالات جدیدترین شماره فصلنامه بین المللی علوم و فناوری کشاورزی در بانک نشریات علمی SID

تاریخ: 1397/07/21

بازدید: 801

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

بازدید معاونان امور بخشی آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور از غرفه SID

تاریخ: 1400/10/08

بازدید: 392

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

معاونان امور بخشی آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور در روز سوم نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی 1400 از غرفه مرکز اطلاعات علمی بازدید کردند.

مدرس

@ins