بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

روز جهانی کارگر و مروری بر مقالات علمی نمایه شده در SID


بازخوانی مقاله علمی

sid blog

 

 اول ماه مه برابر با 11 اردیبهشت ماه و براساس تصویب کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس در سال 1889، به عنوان روز جهانی کارگر نامگذاری شده است و درپی آن در بسیاری از کشورهای دنیا، کارگران این روز را گرامی می‌دارند.

کار به عنوان شغل افراد و وسیله درآمد آنان به شمار می‌رود و آن در رابطه میان دولت و مستخدمین و همچنین میان کارگران و کارفرمایان بخش خصوصی معنا پیدا می‌کند. اما عده‌ای با دارا بودن ابزار تولید و سرمایه از تفوق مادی برخوردار بوده و می‌توانند شرایط خود را به دیگران تحمیل کرده و از تعهدات خویش به آسانی شانه خالی کنند. در مقابل گروهی عظیم که بقای خود و سایر افراد وابسته به آنان، متکی به نیروی کارشان می‌باشد، در وضع نامساعد قرار گرفته و نمی‌توانند در سطح برابر با گروه اول قرار گیرند، لذا در معرض تضییع حقوق و استثمار قرار می‌گیرند. همچنین با صنعتی شدن جوامع، انسان امروزی در معرض فشارهای ناشی از کار، ترس از حوادث، عدم امنیت شغلی و... قرار گرفته است.

امینت در لغت به معنی "ایمن شدن، در امان بودن "  است .با توجه به تعریف لغوی امنیت، می‌توان امنیت شغلی را شرایطی تصور نمود که فرد در معرض خطر از دست دادن شغل یا تغییرات شغلی نباشد و برای دستیابی به شغل مناسب، ایمنی لازم را احساس کند. در واقع امنیت شغلی به این مسئله توجه دارد که اشتغال کارگران به خطر نیفتد و کارگر خود را از هر گونه تهدید از دست دادن شغل مصون و ایمن بداند. در روابط میان کارگر و کارفرما به دلیل حاکم نبودن هیچ ضابطه‌ای به منظور جلوگیری از تعدی و تجاوز به حقوق طرف آسیب پذیر از یک سو و نیاز کارگران به کار برای ادامه حیات از سوی دیگر باعث می‌شد که کارگران به راحتی و بدون هیچ عذر و بهانه‌ای کار خود را از دست بدهند. از این رو به تدریج در جوامع مختلف، ضوابط و مقررات حمایتی برای زحمتکشان در نظر گرفته شد.

به طور کلی، در قانون اساسی هر کشور، از جمله قانون اساسی کشور ایران، قوانین کار و تامین اجتماعی و آیین نامه‌ها و مصوبه‌های مربوط، معیارها و موازینی در راستای حمایت از کارگران و برای حفاظت و صیانت نیروی انسانی در نظر گرفته شده است. در سطح بین المللی نیز کار و امنیت شغلی جزء حقوق اولیه و اساسی بشر شناخته شده، مقرراتی برای ضمانت از آن تدوین شده است....

 

متن کامل مقاله 

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط 1

پست های مرتبط

سالروز فتح خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/03/03

بازدید: 316

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پیروزی‌های ایران در عملیات ثامن‌الئمه، طریق‌القدس و فتح‌المبین در سال 1361، وضعیت جنگ را عوض کرد. پیروزی ایران در عملیات فتح‌المبین باعث عقب‌نشینی عراق شد و موجبات عملیات بیت‌المقدس را فراهم کرد.

مدرس

@ins

روز روانشناس و مشاوره و بازخوانی مقالات در SID

تاریخ: 1401/02/09

بازدید: 280

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روان شناسی، علم مطالعه ذهن و رفتار است. روان شناسی رشته‌ای چندوجهی است که شامل زیر شاخه‌هایی مثل توسعه انسانی، ورزش، سلامت، پزشکی، رفتار اجتماعی و فرآیندهای شناختی است.

مدرس

@ins

روزجهانی ایمنی و سلامت در محل کار و بازخوانی مقالات علمی SID

تاریخ: 1401/02/08

بازدید: 2512

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله علمی

مدرس

@ins

میلاد با سعادت هفتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت  حضرت موسی بن جعفر (ع) خجسته و مبارک باد .

تاریخ: 1397/06/10

بازدید: 591

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت مذهبی

مدرس

@ins

10اکتبر روز جهانی سلامت روان و آغاز هفته بهداشت روان گرامی باد/در SIDبخوانید

تاریخ: 1397/07/18

بازدید: 1393

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت جهانی

مدرس

@ins

دوم اکتبر روز جهانی فلج مغزی/ بخوانید مقالات علمی مرتبط بافلج مغزی

تاریخ: 1397/07/10

بازدید: 634

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد جهانی

مدرس

@ins

هفته جهانی آگاهی از مغز

تاریخ: 1400/12/04

بازدید: 510

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

هفته جهانی آگاهی از مغز هرساله از سال 1996 برگزار می شود. شعار امسال هفته آگاهی از مغز ، مغزت را بشناس ، است .

مدرس

@ins

بازخوانی مقاله بهداشت فردی و محیط در فرهنگ اسلامی ایرانی

تاریخ: 1397/12/11

بازدید: 1284

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله علمی

مدرس

@ins

روز علوم آزمایشگاهی

تاریخ: 1401/01/30

بازدید: 240

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

علوم آزمایشگاهی به علومی گفته می‌شود که با استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مثل میکروسکوپ و غیره، روی نمونه‌های دریافتی از بیماران مثل خون و غیره، آزمایش‌های پیچیده‌ای را انجام می‌دهند.

مدرس

@ins