بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

روز ملی خلیج فارس و بازخوانی مقالات علمی


sid blog

خلیج  نیلگون  همیشه فارس در جنوب غربی آسیا و جنوب کشور ایران و در موقعیتی حساس و استراتژیک قرار گرفته است  و از دیرباز یکی از آبراه‌های بزرگ بین المللی و مراکز مهم اقتصادی و بازرگانی جهان محسوب می‌شده است. اهمیت این منطقه در یکصد سال اخیر به علت کشف منابع عظیم انرژی در مناطق حاشیه آن، به گونه‌ای چشمگیر افزایش یافته و آن را در ردیف حلقه‌های زنجیر استراتژیک دنیا درآورده است.
این منطقه در طول تاریخ به لحاظ پیشرفتگی به طرف فارس، تسلط و حاکمیت حکومتهای ایرانی برآن، همچنین طول و گسترش سواحل ایران در کنار آن به نام "خلیج فارس" معروف بوده است. موقعیت ژئواستراتژیکی ایران که از طرف جنوب به خلیج فارس و کشورهای عربی و مسلمان حاشیه خلیج فارس،  از طرف شرق و شمال شرق با کشورهای پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان و از ناحیه غرب  و شمال غرب با عراق، سوریه، ترکیه، آذربایجان همسایه است بر قدرت این کشور و توان بلقوه بازیگری با نفوذ در عرصه معادلات منطقه افزوده است. ایران از نظر جغرافیایی و فرهنگی، قلب خاورمیانه  محسوب می شود و پیشینه فرهنگی ایران نسبت به سایر کشورهای این منطقه و هویت مذهبی آن و همچنین قابلیتهای اقتصادی و عملی ایران موجب تأثیرگذاری بلقوه هر چه بیشتر در منطقه و حتی تحولات جهانی شده است. ایران به عنوان پل ارتباطی میان شرق و غرب عالم از دیرباز مورد توجه کشورها و تمدنهای دنیا بوده و این نقش ارتباطی میان قاره ای و مجاورت با خلیج فارس و تنگه هرمز که محل ترانزیت محموله های نفتی است، بر اهمیت و نقش مؤثر ایران در نظر ناظران خارجی افزوده است، به طوری که هرگونه تحول سیاسی در آن موجب برانگیخته شدن حساسیتهای جهانی می‌گردد.
امنیت خلیج فارس چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب، برای ایران، کشورهای حاشیه خلیج فارس و قدرتهای جهانی حائز اهمیت بوده است .شاید بتوان گفت خلیج فارس یکی از نظامی ترین مناطق جهان می باشد؛ چرا که هم کشورهای حاشیه خلیج فارس قدرت نظامی نسبی زیادی دارند و هم قدرتهای جهانی در خلیج فارس ساختار نظامی و فرماندهی مشخصی را برای امنیت در خلیج فارس منطبق با دیدگاه خود فراهم کرده اند.
⚡️موقعیت حساس و استراتژیک ایران در منطقه خاورمیانه و وجود بحرانها و عدم ثبات سیاسی در کشورهای مجاور و وجود چالشهای سیاسی با همسایگان استراتژیک باعث به وجود آمدن تهدیدهایی برای امنیت جمهوری اسلامی ایران می شود. از بزرگترین تهدیدات فرامنطقه ای که حوزه نفوذ آن به این منطقه حساس و استراتژیک وارد شده است، ایالات متحده آمریکا است. آمریکا با تداوم حضور خود در منطقه و ایجاد روابط با دول همسایه ایران در شمال،جنوب، شرق و غرب در صدد ایجاد فضایی رعب انگیز و تنش زا در ارتباط ایران با کشورهاست .مخالفت ایران با طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا در منطقه، به رسمیت نشناختن اسرائیل و احساس خطر آن دولت از ناحیه ایران، تأکید بر پیگیری پرونده هسته ای منجر به احساس خطر از این ناحیه برای آمریکا و متحدانش شده است. به همین دلیل و بنابر اهمیت استراتژیک ایران و سیاستی که در قبال این دولتها سر لوحه سیاست خارجی خود قلمداد کرده است، باعث مقابله شدید آمریکا با این کشور در فضای بین المللی شده است....

 

متن کامل مقاله 

 

پست های مرتبط

جوانان ، بهداشت و سلامتی  و چالشهای پیش روی

تاریخ: 1398/01/28

بازدید: 2225

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مروری بر مقالات

مدرس

@ins

دوم اکتبر روز جهانی فلج مغزی/ بخوانید مقالات علمی مرتبط بافلج مغزی

تاریخ: 1397/07/10

بازدید: 1901

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد جهانی

مدرس

@ins

روز دامپزشکی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/07/14

بازدید: 871

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

دامپزشکی، زیرمجموعه‌ای از رشته پزشکی است که به پیشگیری، مدیریت، تشخیص و درمان بیماری، اختلال، و صدمه در حیوانات می‌پردازد.

مدرس

@ins

روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/10/01

بازدید: 379

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع زلزله معرفی شدند.

مدرس

@ins

روز ملی فناوری فضایی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/11/13

بازدید: 1537

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع فناوری فضایی معرفی شدند.

مدرس

@ins

بازخوانی مقاله رویکرد نظام های حقوقی نسبت به نقض حریم خصوصی اطلاعاتی در شبکه های اجتماعی مجازی

تاریخ: 1397/11/08

بازدید: 2143

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت جهانی

مدرس

@ins

روز کتاب و کتابخوانی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/08/23

بازدید: 1405

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع کتاب و کتاب خوانی معرفی شدند.

مدرس

@ins

روز جهانی جهانگردی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/07/04

بازدید: 1438

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

یکی از فعالیت‌های مهم انسان در عصر حاضر گردشگری است.

مدرس

@ins

روزجهانی ایمنی و سلامت در محل کار و بازخوانی مقالات علمی SID

تاریخ: 1401/02/08

بازدید: 3281

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله علمی

مدرس

@ins