بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

جوانان ، بهداشت و سلامتی  و چالشهای پیش روی


مروری بر مقالات

sid blog

 به بهانه روز جوان  با مروری بر نتایج تحقیقات ، جوانان ، بهداشت و سلامتی آنان  و چالشهای پیش روی این قشر از جامعه مورد توجه قرار گرفته است.
موضوع بهداشت و سلامت جوانان، محصول پدیدآمدن دوره جوانی و آن نیز نتیجۀ مدرنیته و گسترش جامعۀ جدید شهری است. در واقع، دوره جوانیِ جدید است که بهداشت جوانان را به وجود آورده است. آغاز این امر از پدیدآیی رفتارهای مخاطره آمیز فراوانی که در رفتارهای جوانان ایجاد می شد  و نگرانیهایی را بوجود آورده بود شکل گرفت این نگرانیها که گاهی شکل هراس اخلاقی می‌یافت باعث شد تا مسئلۀ بهداشت و سلامت جوانان در معرض توجه اجتماعی قرار گیرد. هر چند موضوع سلامت و رفتارهای بهداشتی جوانان در چنین فضایی و با تمرکز بر رفتارهای پرخطر به افکار‌عمومی راه یافت، اما بعدها تقریباً هر رفتاری که به سلامت مربوط می‌شد جزئی از مبحث عمومی‌تر بهداشت جوانان شد. با این حال علیرغم این تحولات و ورود بهداشت جوانان به حوزه عمومی (و از آنجا به گستره سیاستهای اجتماعی) واقعیت زندگی جوانان چندان تغییر نیافت؛ ابهامات در این حیطه و سوءتفاهم‌ها در گستره مسائل بهداشت جوانان کماکان باقی ماند و دستاوردهای اثرگذاری نیز به دست نیامد.
این مشکلات در ایران نیز آشکارا وجود دارد. اگر چه در مباحث اجتماعی مکرر به بحث بهداشت جوانان پرداخته می‌شود، اما توجهات واقعی اندک است و اهتمام به موضوع از حد گفتگو فراتر نمی رود. کماکان جوانان جایی در مجموعۀ سیاستهای بهداشتی کشور ندارند و از این عرصه کاملاً غایب‌اند. هیچ طرح مشخصی برای خدمت‌رسانی به آنان در حوزه سلامت و امور بهداشتی وجود ندارد و هیچ اطلاعات نظام‌مندی نیز در این عرصه تولید نمی‌شود.
مطالعات مختلف نشان می‌دهد که واقعیت سلامت جوانان در عرصۀ سیاستهای عمومی بهداشتی کشورها، امری حاشیه ای است که توجه چندانی بدان نمی‌شود. در پیگیری دلایل امر پیچیدگی ذاتی مباحث مربوط به سلامت جوانان رخ می‌نماید که عموماً بخشی از آن به تعاریفی که از بهداشت جوانان می‌شود، بر می‌گردد و بخش دیگر در عدم اجماع اجتماعی نسبت به همان تعاریف ریشه دارد. 
هر تعریف جامع و مانعی که از سلامت و بهداشت جوانان در مقام ناظر شود با تعریف خود آنها و حتی تعریفی که از سوی بزرگسالانِ مرتبط با آنها، از جمله بزرگترهای خانواده، اولیای مدرسه و سیاستگذاران حوزه بهداشت جوانان می‌شود، متفاوت خواهد بود. در حالی که بزرگترها (اعم از والدین و سیاستگذاران) به جنبه های منفی سلامت جوانان از جمله رفتارهای خطرناک آنها مثل سوء مصرف مواد، مصرف الکل، مصرف مواد دخانی، روابط جنسی خارج از ضوابط و مواردی از این قبیل توجه دارند و آنها را منشأ تهدید سلامت جوانان می‌انگارند، جوانان نسبت به خطرات تهدید کننده سلامت در درازمدت چندان حساس نیستند. آنها از منظر «هم اکنون» که مبتنی بر زمان محدود همین حالاست، نسبت به وضع ظاهر، موی سر، پوست، قد و وزن، اندام، تغذیه، ورزش و جنبه های مختلف سلامت عاطفی، توانایی های ارتباطی و سلامت جنسی نگرانی های بیشتری دارند؛ نگرانی هایی که البته معمولاً مورد توجه و علاقه بزرگسالان و سیاستگذاران نیست.....

 


بیشتر بخوانید 

مقالات مرتبط:

پست های مرتبط

به مناسبت روز جهانی تلویزیو ن بخوانید:نقش تلويزيون در توسعه جامعه مدنی

تاریخ: 1397/08/29

بازدید: 761

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

21 نوامبر( 30 آبان) روز جهانی تلویزیون

مدرس

@ins

سالروز فتح خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/03/03

بازدید: 306

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پیروزی‌های ایران در عملیات ثامن‌الئمه، طریق‌القدس و فتح‌المبین در سال 1361، وضعیت جنگ را عوض کرد. پیروزی ایران در عملیات فتح‌المبین باعث عقب‌نشینی عراق شد و موجبات عملیات بیت‌المقدس را فراهم کرد.

مدرس

@ins

به بهانه قتل امیر کبیر

تاریخ: 1399/10/21

بازدید: 2363

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

به مناسبت بزرگداشت امیرکبیر

مدرس

@ins

زاد روز حکیم و شیمیدان فرزانه ایرانی محمد بن زکریای رازی و روز داروسازی مبارک باد

تاریخ: 1397/06/05

بازدید: 1004

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins

باز خوانی مقاله ، نگاهی به مسوولیت اخلاقی و مدنی پرستار در حقوق ایران

تاریخ: 1397/10/22

بازدید: 669

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله به مناسبت روز پرستار

مدرس

@ins

سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) نورانی ترین پیوند هستی گرامی باد

تاریخ: 1397/05/22

بازدید: 999

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins

به مناسبت روز ملی نان بخوانید:مقاله بررسی الگوی مصرف نان در ايران

تاریخ: 1397/08/22

بازدید: 829

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت ملی

مدرس

@ins

سالروز شهادت امام عطوفت ومهربانی،سپهر دانش و بینش امام محمد باقر (ع) تسلیت باد.

تاریخ: 1397/05/28

بازدید: 437

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت مذهبی

مدرس

@ins

بررسی تحلیلی موضوع رسانه یا روابط عمومی به مناسبت روز جهانی ارتباطات

تاریخ: 1400/02/27

بازدید: 1249

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، مقاله‌های علمی پربازدید با کلیدواژه‌های رسانه یا روابط عمومی در بازه هزارروزه معرفی شدند.

مدرس

@ins