بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

جوانان ، بهداشت و سلامتی  و چالشهای پیش روی


sid blog

 به بهانه روز جوان  با مروری بر نتایج تحقیقات ، جوانان ، بهداشت و سلامتی آنان  و چالشهای پیش روی این قشر از جامعه مورد توجه قرار گرفته است.
موضوع بهداشت و سلامت جوانان، محصول پدیدآمدن دوره جوانی و آن نیز نتیجۀ مدرنیته و گسترش جامعۀ جدید شهری است. در واقع، دوره جوانیِ جدید است که بهداشت جوانان را به وجود آورده است. آغاز این امر از پدیدآیی رفتارهای مخاطره آمیز فراوانی که در رفتارهای جوانان ایجاد می شد  و نگرانیهایی را بوجود آورده بود شکل گرفت این نگرانیها که گاهی شکل هراس اخلاقی می‌یافت باعث شد تا مسئلۀ بهداشت و سلامت جوانان در معرض توجه اجتماعی قرار گیرد. هر چند موضوع سلامت و رفتارهای بهداشتی جوانان در چنین فضایی و با تمرکز بر رفتارهای پرخطر به افکار‌عمومی راه یافت، اما بعدها تقریباً هر رفتاری که به سلامت مربوط می‌شد جزئی از مبحث عمومی‌تر بهداشت جوانان شد. با این حال علیرغم این تحولات و ورود بهداشت جوانان به حوزه عمومی (و از آنجا به گستره سیاستهای اجتماعی) واقعیت زندگی جوانان چندان تغییر نیافت؛ ابهامات در این حیطه و سوءتفاهم‌ها در گستره مسائل بهداشت جوانان کماکان باقی ماند و دستاوردهای اثرگذاری نیز به دست نیامد.
این مشکلات در ایران نیز آشکارا وجود دارد. اگر چه در مباحث اجتماعی مکرر به بحث بهداشت جوانان پرداخته می‌شود، اما توجهات واقعی اندک است و اهتمام به موضوع از حد گفتگو فراتر نمی رود. کماکان جوانان جایی در مجموعۀ سیاستهای بهداشتی کشور ندارند و از این عرصه کاملاً غایب‌اند. هیچ طرح مشخصی برای خدمت‌رسانی به آنان در حوزه سلامت و امور بهداشتی وجود ندارد و هیچ اطلاعات نظام‌مندی نیز در این عرصه تولید نمی‌شود.
مطالعات مختلف نشان می‌دهد که واقعیت سلامت جوانان در عرصۀ سیاستهای عمومی بهداشتی کشورها، امری حاشیه ای است که توجه چندانی بدان نمی‌شود. در پیگیری دلایل امر پیچیدگی ذاتی مباحث مربوط به سلامت جوانان رخ می‌نماید که عموماً بخشی از آن به تعاریفی که از بهداشت جوانان می‌شود، بر می‌گردد و بخش دیگر در عدم اجماع اجتماعی نسبت به همان تعاریف ریشه دارد. 
هر تعریف جامع و مانعی که از سلامت و بهداشت جوانان در مقام ناظر شود با تعریف خود آنها و حتی تعریفی که از سوی بزرگسالانِ مرتبط با آنها، از جمله بزرگترهای خانواده، اولیای مدرسه و سیاستگذاران حوزه بهداشت جوانان می‌شود، متفاوت خواهد بود. در حالی که بزرگترها (اعم از والدین و سیاستگذاران) به جنبه های منفی سلامت جوانان از جمله رفتارهای خطرناک آنها مثل سوء مصرف مواد، مصرف الکل، مصرف مواد دخانی، روابط جنسی خارج از ضوابط و مواردی از این قبیل توجه دارند و آنها را منشأ تهدید سلامت جوانان می‌انگارند، جوانان نسبت به خطرات تهدید کننده سلامت در درازمدت چندان حساس نیستند. آنها از منظر «هم اکنون» که مبتنی بر زمان محدود همین حالاست، نسبت به وضع ظاهر، موی سر، پوست، قد و وزن، اندام، تغذیه، ورزش و جنبه های مختلف سلامت عاطفی، توانایی های ارتباطی و سلامت جنسی نگرانی های بیشتری دارند؛ نگرانی هایی که البته معمولاً مورد توجه و علاقه بزرگسالان و سیاستگذاران نیست.....

 


بیشتر بخوانید 

مقالات مرتبط:

پست های مرتبط

به مناسبت روز جهانی تلویزیو ن بخوانید:نقش تلويزيون در توسعه جامعه مدنی

تاریخ: 1397/08/29

بازدید: 1970

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

21 نوامبر( 30 آبان) روز جهانی تلویزیون

مدرس

@ins

بررسی تحلیلی موضوع رسانه یا روابط عمومی به مناسبت روز جهانی ارتباطات

تاریخ: 1400/02/27

بازدید: 2110

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، مقاله‌های علمی پربازدید با کلیدواژه‌های رسانه یا روابط عمومی در بازه هزارروزه معرفی شدند.

مدرس

@ins

گرامی داشت روز پزشک به مناسبت فرا رسیدن روز پزشک

تاریخ: 1399/06/01

بازدید: 2510

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن روز پزشک

مدرس

@ins

روز روانشناس و مشاوره و بازخوانی مقالات در SID

تاریخ: 1401/02/09

بازدید: 1348

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روان شناسی، علم مطالعه ذهن و رفتار است. روان شناسی رشته‌ای چندوجهی است که شامل زیر شاخه‌هایی مثل توسعه انسانی، ورزش، سلامت، پزشکی، رفتار اجتماعی و فرآیندهای شناختی است.

مدرس

@ins

تحلیل احساس کاربران شبکه های اجتماعی در خصوص نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ: 1400/03/22

بازدید: 1893

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تجزیه و تحلیل احساسات

مدرس

@ins

مقالات فصلنامه علمی پژوهشی راهبرد ویژه تابستان 1397 در بانک نشریات فارسی SIDنمایه سازی شد

تاریخ: 1397/06/24

بازدید: 4815

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/08/16

بازدید: 3895

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع علم ، توسعه و ترویج علم معرفی شدند.

مدرس

@ins

به مناسبت ثبت جهانی نوروز:بازخوانی مقاله،فرهنگ ايرانی در عصر جهانی شدن (مورد مطالعه فرهنگ نوروز)

تاریخ: 1397/12/04

بازدید: 1732

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت جهانی وملی

مدرس

@ins

عید سعید غدیر خم مبارک باد

تاریخ: 1397/06/07

بازدید: 1538

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins