بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

یاری رسانی به كودكان پس از بلايای طبيعی


حمایت و یاری کودکان حادثه دیده در بلایای طبیعی

sid blog

بلایا به وقایعی اطلاق می شود که یکباره و ناگهان در زمان کوتاه برای عموم مردم یک منطقه حادث می شود و با وجود اینکه این بلایا در مدت زمان کوتاهی به وقوع می پیوندد اما عوارض و عواقب بعدی آن مدتهای مدیدی باقی می‌ماند و کودکان و زنان از جمله افرادی هستند که بیش از پیش از این عوارض تاثیر می‌پذیرند 
عواملی که بیشتر موجب بروز بلایا می‌شود بصورت عوامل طبیعی ،عوامل تکنولوژیک و خشونت‌های بشری نمود می‌یابد. در این بلایا کودکان به عنوان قربانیان مستقیم یا شاهد ماجرا در معرض آسیب‌های روحی و روانی ناشی از این عوامل هستند که می بایست توجه ویژه ای به این قشراز جامعه معطوف کرد. بعد از وقوع بلایا جمع کثیری از افراد درگیراین عوامل می باشند و براساس عوارض و مشکلاتی که به وجود آمده نیازمند رسیدگی و خدمت رسانی هستند،اما در این بین کودکان آسیب دیده  به طور مستمر درگیر ماجرا می شوند و آنانی که آسیب مستقیم  ندیده اند ساعتها و هفته ها بطور مستمر درگیر ماجرا هستند و به سادگی حاضر به بازگشت به زندگی عادی نیستند.
در بروز حوادث* کودکانی بیشترین میزان خطر‌پذیری را دارند که در وقوع بلایا از نظر مجاورت جغرافیایی و فیزیکی همچون یک قربانی یا شاهد عینی یک فاجعه باشند  *کودکانی که از نظر مجاورت عاطفی یک یا چند نفر از بستگانشان دچار آسیب یا مرگ شده اند وهمچنین کودکانی که از طریق رسانه ها در جریان موضوع قرار گرفته اند  عوارضی همانند این کودکان خواهند داشت و مانند کسانی که در مجاورت فیزیکی حادثه بوده اند عکس العمل نشان می‌دهند * کودکانی که از نظر مسایل حمایتی پس از وقوع یک فاجعه متحمل صدمات فیزیکی یا عاطفی شده‌اند در صورتیکه از حمایتهای اجتماعی برخوردار نباشند احتمال خطر برایشان بیش از سایر کودکان است. 
 پاسخ کودکان در بلایا از یک واکنش طبیعی به استرس تا یک اختلال روانی واضح و مشهور در نوسان است و در کنار اختلالات و نشانه های درونی و روانی فاجعه، نظیر افسردگی و اضطراب نشانه ها و علایمی بیرونی چون مشکلات رفتاری و مهارت های اجتماعی دیده می شود برهمین اساس می‌طلبد تادر کنار امدادرسانی به حادثه دیدگان به خصوص بلایای طبیعی چند تیم حمایتی در کنار سایر تیم های امدادرسان  در این مناطق حضور یابند تا ضمن بررسی و تحقیق در خصوص نیازها و خواسته های موجود، بروز و شیوع اختلالات جسمی و روانی را در بین آسیب دیدگان بخصوص کودکان مورد ارزیابی قرار داده و با بیماریها و اختلال مقابله نموده و مراقبت و درمان این کودکان را پیگیری نمایند.

بیشتر بخوانید

مقالات مرتبط

پست های مرتبط

روز روانشناس و مشاوره و بازخوانی مقالات در SID

تاریخ: 1401/02/09

بازدید: 271

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روان شناسی، علم مطالعه ذهن و رفتار است. روان شناسی رشته‌ای چندوجهی است که شامل زیر شاخه‌هایی مثل توسعه انسانی، ورزش، سلامت، پزشکی، رفتار اجتماعی و فرآیندهای شناختی است.

مدرس

@ins

بازخوانی مقاله رویکرد نظام های حقوقی نسبت به نقض حریم خصوصی اطلاعاتی در شبکه های اجتماعی مجازی

تاریخ: 1397/11/08

بازدید: 1035

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مناسبت جهانی

مدرس

@ins

روز جهانی ماما و بازخوانی مقالات مرتبط در SID

تاریخ: 1401/02/15

بازدید: 246

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

روز جهانی ماما افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات در راستای سلامتی مادر و نوزاد است.

مدرس

@ins

محرم و عاشورا در مقالات علمی فارسی

تاریخ: 1401/05/12

بازدید: 110

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بررسی مقالات علمی فارسی منتشر و نمایه شده در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID با موضوع محرم و عاشورا

مدرس

@ins

مقالات فصلنامه علمی پژوهشی راهبرد ویژه تابستان 1397 در بانک نشریات فارسی SIDنمایه سازی شد

تاریخ: 1397/06/24

بازدید: 3939

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

به بهانه قتل امیر کبیر

تاریخ: 1399/10/21

بازدید: 2364

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

به مناسبت بزرگداشت امیرکبیر

مدرس

@ins

روز جهانی موزه میراث فرهنگی و بازخوانی مقالات مرتبط با موزه در SID

تاریخ: 1401/02/28

بازدید: 168

1401

زمان مطالعه: 15 دقیقه

موزه، مؤسسه‌ای است که به طور دائمی و بدون هدف مادی به روی همه باز است و در خدمت جامعه و پیشرفت‌های آن قرار دارد. هدف از به وجود آمدن موزه، گردآوری، حفظ و تحقیق در آثار و شواهد بر جای مانده انسان و محیط زیست او است.

مدرس

@ins

تحلیل احساس کاربران شبکه های اجتماعی در خصوص نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ: 1400/03/22

بازدید: 1022

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تجزیه و تحلیل احساسات

مدرس

@ins