بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

معرفی پادکست ‌های علمی جذاب و مشهور جهان برای عاشقان علم


پادکست علمی

معرفی 6 پادکست جذاب و مشهور جهان که مخاطبان علمی بسیاری را در همه گروه‌های سنی به خود جلب کرده است.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی به نقل از خبرگزاری سینا‌پرس ،پادکست‌های علمی، مجموعه‌های صوتی هستند که به ارائه اطلاعات علمی، تاریخ علم، دانشمندان و فعالیت‌های علمی می‌پردازند و دوستداران علم و مطالب علمی می‌توانند از آن‌ها استفاده کرده و لذت ببرند.

براساس این گزارش امروزه در شبکه وسیع و گسترده اینترنت جهانی،  پادکست‌های بسیاری ارائه می‌شود که  برخی از آن‌ها می‌توانند علمی باشند. دوستداران و عاشقان علم می‌توانند از پادکست‌های علمی که به انتشار اطلاعات علمی در قالب فایل‌های صوتی می‌پردازند، توجه کنند. معمولاً در این فایل‌ها؛ تحقیقات علمی، داستان‌هایی با ویژگی‌های دقیق و موارد جذاب برای کودکان و بزرگ‌سالان ارائه می‌شود که والدین می‌توانند همراه فرزندانشان به آن‌ها گوش دهند.

پادکست (Podcast) یا پادپخش یا تدوین صوتی انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت صورت می‌گیرد. این پادکست‌ها توسط کاربران معمولاً روی یک پخش‌کنندهٔ موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است.

در اینجا به توضیح مختصری در مورد چند پادکست جذاب و مشهور جهان که مخاطبان علمی بسیاری را در همه گروه‌های سنی به خود جلب کرده، اشاره‌کنیم.

 

پادکست What the If sid blog

فیلیپ شین (Philip Shane) کارگردان سینمای مستند و از کارکنان سابق ناسا، با همکاری متیو استنلی (Matthew Stanley) یک مورخ علمی، یک پادکست مخلوطی از گمانه‌زنی‌های عجیب‌وغریب به همراه واقعیت‌های علمی را راه‌اندازی کرده‌اند. این پادکست بخش‌های متنوعی علمی دارد. یکی از بخش‌های قابل‌توجه و جذاب این پادکست مصاحبه با دانشمندان مهمی است که با شین و استنلی همکاری می‌کنند. از جمله  مشهورترین مصاحبه‌شوندگان و مهمانان این پادکست می‌توان به برین کیتینگ (Brian Keating) کیهان‌شناسی، ونسا پیروتا (Vanessa Pirotta) از محققان جانورشناسی دریایی و نهنگ ها و کلیفورد جانسون (Clifford Johnson) از فیزیکدانان نظری و نویسنده یک رمان گرافیکی و مصور پر مخاطب اشاره کرد. قسمت‌های مختلف این پادکست هر سه‌شنبه منتشر می‌شود.

پادکست چشم‌انداز خیال سین کارول (Sean Carroll’s Mindscapesid blog

شون کارول (Sean Carroll) از جمله فیزیکدانان نظری است که این پادکست را تولید و سرپرستی می‌کند. در این پادکست مصاحبه‌های جذاب و جدی با دانشمندان، هنرمندان، انسان شناسان و دیگر شخصیت‌های  دنیای علم انجام‌شده و به مخاطبان ارائه می‌شود. راجر پنروث (Roger Penrose) فیزیکدان، ریچل بارکز (Raychelle Burks) شیمیدان و آنتونی پین (Anthony Pinn) دانشمند علوم دینی نمونه‌هایی از این شخصیت‌ها هستند که این پادکست با آن‌ها مصاحبه کرده و فایل آن را برای مخاطبان خود ارائه کرده است. کارول یک مصاحبه‌کننده حرفه ای و ماهر است و موضوعات مورد بحث و مهمانان خود را با دقت خاصی انتخاب می‌کند. در این پادکست موضوعات علمی عمیق و جذابی ارائه می‌شود تا مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنند.

پادکست تقطیر (Distillations) sid blog

این پادکست داستان‌های عمیق و جذاب تاریخ علمی که اغلب پیامدهای مهم علمی را شرح می‌دهد، ارائه می‌کند. قسمت اخیر این پادکست حق امتیاز 1988 برای موش آزمایشگاهی OncoMouse، یک موش که به‌طور ژنتیکی در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار داشت، موردبحث قرارگرفته بود. در این قسمت به بررسی و پاسخ به سوالاتی در مورد پیامدهای علمی، حقوقی و اخلاقی حق امتیاز موجودات زنده برای انجام آزمایش‌های پزشکی پرداخته‌شده است. این پادکست به‌طور ماهرانه ای مصاحبه‌های متنوع، کلیپ‌های تاریخی صوتی مختلف و قسمت‌هایی مخلوط از چند برنامه را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.

پادکست برینز آن (Brains On) sid blog

هدف اصلی این پادکست دانش آموزان ابتدایی است به‌طوری‌که یک چشم‌انداز علمی متنوع از هر چیز، از آشپزی گرفته تا ترن‌های هوایی مخصوص کودکان را به بحث و توضیح می‌کشاند. هر قسمت از این پادکست حاوی حقایق علمی، جوک و سرگرمی‌های علمی به همراه سؤالات شنوندگان است که به آن‌ها پاسخ داده می‌شود. موللی بلوم (Molly Bloom) تولیدکننده رادیو عمومی مینه سوتای ایالات‌متحده آمریکا در هر قسمت از این پادکست، مهمانی جدید داشته و مصاحبه جدیدی را برای مخاطبانش ارائه می‌کند.

پادکست هفتگی دنیای فیزیک (Physics World Weekly)sid blog

در این پادکست جالب‌ترین اخبار از انجمن فیزیک برای مخاطبان ارائه می‌شود. داستان‌های علمی، مقالات علمی مناسب و پیش‌بینی‌های فیزیک را می‌توان در میان کارهای این پادکست مشاهده کرد. برخی از جالب‌ترین قسمت‌های این پادکست شامل مصاحبه‌هایی با فیزیکدانانی مانند Melanie Windridge است که در مورد چگونگی تغییر فیزیک صعود به کوه اورست صحبت می‌کند.

پادکست PhDivas sid blog

لیز وین (Liz Wayne) مهندس پزشکی و کریستین ژین یو (Christine Xine Yao) تولیدکننده و هدایت‌کننده این پادکست هستند که در مورد دانشگاه، فرهنگ و عدالت اجتماعی در تقسیم علم، ریاضی، مهندسی و تکنولوژی / علوم انسانی می‌پردازند. این پادکست توجه ویژه‌ای به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان فوق دکترا دارد. از مباحثی که در این پادکست به آن پرداخته‌شده می‌توان به موضوعاتی درباره پیشرفت و فراز و نشیب کارشناسان عمومی در سیستم‌عامل‌ها مانند توییتر اشاره کرد. تولیدکنندگان این پادکست محققان جذاب از انواع رشته‌ها را دعوت کرده تا در مورد کارشان با آن‌ها مصاحبه کنند.

پادکست دنیای علمی تخیلی

کتاب مرد مصور نوشته: ری برادبری. مترجم: محمد قصاع خوانش: محمدرضا زمانی پور

مرد مصور، نام کتابی است از ری بردبری، شامل 18 داستان علمی-تخیلی که از معروف ترین آنها می‌توان به شهر، مرغزار و آخرین شب جهان را نام برد.تاریخ اولین انتشار: 1951

ناشر: Doubleday موضوع: داستان کوتاه، علمی–تخیلی، داستان فانتزی

این پادکست یادگیری ماشین را به زبان ساده توضیح می دهد.

 

 

 

پست های مرتبط

تقدیر از همکاران اداره بازاریابی SID در روز کارآفرینی

تاریخ: 1401/05/07

بازدید: 52

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

همزمان با 6 مرداد روز کارآفرینی و آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای، از همکاران اداره بازاریابی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی تقدیر شد.

مدرس

@ins

فراخوان ثبت نام برای برخورداری از تسهیلات دانشجویی بنیاد ملی نخبگان در سال تحصیلی ۱۴۰۰_۱۴۰۱

تاریخ: 1400/04/14

بازدید: 1142

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بنیاد ملی نخبگان

مدرس

@ins

کاربرد روش های بهینه سازی در پرتو درمانی برای درمان سرطان

تاریخ: 1401/02/26

بازدید: 228

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پرتو درمانی ، از روش های رایج درمان تومورهای بدخیم و خوش خیم است . پرتو درمانی با هدف نابودی سلول های توموری و محافظت از بافت های سالم انجام می شود .

مدرس

@ins

برگزاری بیست و ششمین جلسه شورای علمی مرکز اطلاعات علمی

تاریخ: 1397/12/06

بازدید: 1195

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خبر

مدرس

@ins

نمایش طرح های پژوهشی مرتبط با مقالات در پایگاه مرکز اطلاعات علمی

تاریخ: 1400/12/15

بازدید: 1359

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

طرح پژوهشی ، به تلاش علمی گسترده برای پاسخ به یک یا چند سوال تحقیقاتی گفته می شود . در طرح پژوهشی باید تاریخ شروع و پایان تعریف شده باشد .

مدرس

@ins

آغاز ثبت نام متقاضیان شرکت در آزمون ویراستاری

تاریخ: 1397/10/18

بازدید: 1716

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خبر

مدرس

@ins

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی به رییس جمهور منتخب

تاریخ: 1400/03/30

بازدید: 662

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در پیامی انتخاب آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان رییس جمهور ایران را تبریک گفت.

مدرس

@ins

بررسی شاخص تأثیر مجلات جهاددانشگاهی در پایگاه JCR

تاریخ: 1401/04/11

بازدید: 245

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

پایگاه جی سی آر JCR، شاخص تأثیر سال 2021 را منتشر کرد.

مدرس

@ins

عمده ترین مختصات آرمان شهر شهدا (عوامل سیاسی،اقتصادی و فرهنگی)

تاریخ: 1397/11/30

بازدید: 971

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بازخوانی مقاله

مدرس

@ins