دسته بندی موضوعات آموزشی

عنوان اصلی ۱
title 2

محتوای دسته بندی دوره های آموزشی

  • subtitle 1.1
  • subtotle 1.2
  • 11
  • 12

جستجو در بین هـــزاران ساعت آمـــــوزش

پایگــــــاه اطلاعات علمـــــــی جهــــــــاد دانشگاهی

دکتر بهاروند دانشمند برجسته پژوهشگاه رویان در سازمان مرکزی جهاد دانشگاهی تقدیر شد

تاریخ: 1397/10/17

بازدید: 1117

 | 


خبر

sid blog

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی،شورای علمی جهاددانشگاهی از دکتر حسین بهاروند دانشمند برجسته‌ی سلول‌های بنیادی در پژوهشگاه رویان به دلیل دریافت جایزه‌ی سال ۲۰۱۹ آکادمی جهانی علوم (TWAS) در حوزه‌ی زیست‌شناسی، تقدیر کرد.

براساس  گزارش  روابط عمومی جهاد دانشگاهی ،این مراسم  با حضور دکتر طیبی رییس جهاددانشگاهی، اعضای شورای علمی این نهاد، مسوولان پژوهشگاه رویان در سالن دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد.
در این مراسم از دکتر حسین بهاروند دانشمند برجسته‌ی پژوهشگاه رویان و رییس پژوهشکده زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی این پژوهشگاه به دلیل دریافت جایزه‌ی سال ۲۰۱۹ آکادمی جهانی علوم (تواس) در حوزه‌ی زیست‌شناسی تقدیر شد.
دکتر بهاروند در این مراسم با تشریح آخرین یافته‌ها و تجربیات خود در حوزه‌ی سلول‌های بنیادی و پزشکی مبتنی بر فرد، بیان کرد: این جایزه را ابتدا به مردم کشورم و سپس به مجموعه‌ی بزرگ جهاددانشگاهی و پژوهشگاه رویان تقدیم می‌کنم.
وی ادامه داد: اسم من به‌عنوان برنده‌ی این جایزه، برآیند یک حرکت تیمی بزرگ در پژوهشگاه رویان بوده است.
دکتر طیبی نیز در این مراسم با برشمردن سه ویژگی برنامه، اراده و ایمان برای رسیدن به موفقیت، اظهار کرد: پیشتازی جهاددانشگاهی در حوزه‌های پژوهش و فناوری بر همگان مشخص شده است.
وی اظهار امیدواری کرد: مجموعه‌ی کشور بتواند از تمام ظرفیت‌های این نهاد استفاده کنند.

درباره‌ی جایزه‌ی آکادمی جهانی علوم (TWAS)
آکادمی جهانی علوم (TWAS) یک نهاد معتبر بین‌المللی است که ماموریت آن گسترش و کمک به پیشرفت علم در کشورهای درحال‌توسعه است.
در این سازمان که زیر نظر یونسکو مدیریت می‌شود، بیش از ۱۱۰۰ دانشمند برتر از جمله ۱۵ برنده جایزه نوبل عضویت دارند. هرساله آکادمی TWAS جوایز خود را در ۹ حوزه علمی به دانشمندان برگزیده کشورهای درحال‌توسعه به‌پاس سهم قابل توجهشان در پیشرفت و کاربرد علم‌وفناوری به‌منظور توسعه پایدار اعطا می‌کند.
این نهاد در سال ۲۰۱۹ جایزه ویژه خود در حوزه زیست‌شناسی را به دکتر حسین بهاروند استاد پژوهشگاه رویان، به‌واسطه خدمات ارزنده‌ی او در تولید و نگهداری سلول‌های عصبی، قلبی و کبدی اهدا خواهد کرد.
این نخستین باری است که در حوزه زیست‌شناسی یک دانشمند ایرانی موفق به دریافت این جایزه می‌گردد. این جایزه در سال آینده طی مراسمی در گردهمایی عمومی TWAS به‌صورت رسمی اهدا خواهد شد.
دکتر حسین بهاروند استاد ممتاز، موسس و رییس پژوهشکده زیست‌شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان است. او در سال ۱۳۸۲ برای اولین بار سلول‌های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرد و در سال ۱۳۸۷ به همراه همکارانش موفق به تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القائی انسانی و موشی شد.
این فعالیت‌ها او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه‌های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه‌گذاری و پیگیری کنند.
زمینه‌های پژوهشی او پیرامون ارتقای تحقیقات ترجمانی و پزشکی بازساختی از دیدگاه سلول‌های بالینی متعدد و پیوند سلول‌های بنیادی بافتی مشارکت داشته است و همچنین در زمینه توسعه تولید صنعتی سلول‌ها فعالیت می‌کند. تاکنون از او بیش از ۳۵۰ مقاله علمی بین‌المللی و چهار کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات Springer و John Wiley به چاپ رسیده است.
وی تاکنون موفق به کسب ۳۰ جایزه ملی و بین‌المللی شده است.
از جمله این افتخارات، دریافت جایزه بین‌المللی یونسکو در حوزه علوم زیستی در سال ۲۰۱۴ به‌واسطه تحقیقات ایشان روی سلول‌های بنیادی و کاربرد آن در پزشکی بازساختی در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها است. همچنین، وی در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان یکی از ۲۰ فرد تاثیرگذار سلول‌های بنیادی از سوی سایت معتبر The Niche در سطح جهانی معرفی شد.

مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی ضمن تبریک  این افتخار جهانی خدمت  دکتر بهاروند،موفقتهای روز افزون این دانشمند برجسته ایرانی  را از درگاه خداوند متعال خواستار است .

بیش از120 عنوان مقاله علمی از این دانشمند برجسته ایرانی در  نشریات داخلی به چاپ رسیده است که  در حال حاضر در بانک نشریات علمی فارسی مرکز اطلاعات علمی قابل دسترسی و مطالعه است 

مقالات علمی بانک نشریات فارسی

 

گزارش تصویری