بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند


طی یک قرن گذشته، بشر با پیشرفت های قابل توجه علمی و فناوری روبرو شده است. پیشرفت های علمی کمک کرده اند تا به سوالات بنیادی در مورد ماهیت انسان و جهان پاسخ دهیم؛ اما همچنان مسائل حل نشده ای در علم باقی مانده است.

sid blog

چرا به خواب نیاز داریم؟

شاید این سوال ساده به نظر برسد، اما یافتن پاسخ این سوال، پیچیده تر از چیزی است که تصور می کنید. تلاش های بی شماری برای رمزگشایی از اسرار این معما انجام شده است، اما هنوز پاسخ قطعی بدست نیامده است.

یافته های اخیر علم خواب تاحدودی موفق به رمزگشایی از پیچیدگی های مراحل خواب و فعالیت مغز حین خواب شده است، با این حال هنوز قطعاتی از این پازل ناقص است. شاید یکی از دلایل این مسأله، تفاوت های قابل توجه و عدم امکان مقایسه الگوهای خواب و فعالیت مغز انسان با حیوانات دیگر باشد.

جری سیگل، استاد دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس، عادات خواب حیوانات را مورد بررسی قرار داده است تا بتواند به این سوال پاسخ دهد که چرا انسان باید هر شب وارد مرحله ای مشابه خواب زمستانی (hibernation) شود.

خواب زمستانی به برخی حیوانات کمک می کند تا در زمانی عدم نیاز به انرژی، آن را ذخیره سازی کنند. در همه گونه ها، ذخیره سازی انرژی عامل تکاملی اصلی خواب محسوب می شود. ذخیره سازی انرژی یکی از دلایلی است که برخی دانشمندان برای تشریح علت نیاز به خواب عنوان می کنند.

به عنوان مثال، مغز انسان دارای مکانیسم هایی است که اجازه می دهد، اطلاعات غیرضروری در طول خواب پاک شوند. با توسعه ابزار رهگیری فعالیت مغز در حین خواب، می توان امیدوار بود که دانشمندان بتوانند این پازل پیچیده را تکمیل و تمامی اسرار خواب را رمزگشایی کنند.

برای شناخت کامل خواب، دانشمندان علم خواب باید به درک بهتری از فرآیندهای عصب شناسی مغز در طول چرخه خواب و بیداری دست پیدا کنند؛ اینکه چطور برخی افراد می توانند در محیط های شلوغ و پر سرو صدا بخوابند و برخی دیگر قادر به انجام این کار نیستند.  

ماده تاریک چیست و چرا نمی توانیم آن را ببینیم؟

قادر به مشاهده ماده تاریک نیستیم، اما می دانیم که 26 درصد از جهان از این ماده ساخته شده است. وجود ماده تاریک را در اثر تعامل آن با ماده مرئی تشخیص داده ایم، اما همچنان ماده تاریک یکی از معماهای حل نشده پیش روی بشر است.

ماده معمولی (مرئی) از نوترون ها، پروتون ها و الکترون ها ساخته شده است، اما ماده تاریک در این طبقه بندی جای نمی گیرد. این ماده از انواع متفاوت ذرات ساخته شده است که هنوز قادر به طبقه بندی آنها نیستیم. ماده تاریک نور را جذب، منعکس یا منتشر نمی کند، اما نفوذ گرانشی آن باعث انحراف نور می شود.

محققان برخورددهنده هادرون بزرگ (LHC) در مرکز سرن در تلاش برای شناسایی ماده نامرئی از طریق شتاب دادن ذرات کوچک و بررسی انرژی و حرکت در زمان برخورد با سرعت بسیار بالا هستند.

مطالعه های اخیر نشان می دهند که آشکارسازهای امواج گرانشی می توانند امکان مشاهده ماده تاریک را برای نخستین بار فراهم کنند.

منبع: سیناپرس

لینک دانلود متن کامل خبر

لینک کوتاه

لینک کوتاه

پست های مرتبط

میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ: 1400/10/11

بازدید: 2381

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

میکرونیدلنیگ یک روش درمانی بی خطر و غیر تهاجمی است که متخصصان پوست برای درمان بیماری‌های مختلف پوست از آن استفاده می‌کنند. این تکنیک شامل استفاده از چندین سوزن ریز و استریل برای سوراخ شدن پوست و ایجاد ضربه فیزیکی است.

مدرس

@ins

تاریخچه پرچم

تاریخ: 1399/11/28

بازدید: 6512

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این پست با تاریخچه و انواع پرچم آشنا می شویم

مدرس

@ins

محققان در 2018 میلادی در پایگاه‌های علمی Scopus، SID وموتور جستجو Google چه کلماتی را بیشتر جستجو کرده اند؟

تاریخ: 1397/10/30

بازدید: 2664

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کلمات جستجو شده توسط محققین

مدرس

@ins

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی را برای تشخیص به هنگام بیماری‌ های دریچه قلب ابداع کردند.

تاریخ: 1397/05/23

بازدید: 1188

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دستاوردهای علمی

مدرس

@ins

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

تاریخ: 1399/08/14

بازدید: 4423

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

درمان اضطراب بیش فعالی افسردگی در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

مدرس

@ins

شاخص تاثیر مجلات ایرانی در JCR 2016-2017

تاریخ: 1397/04/25

بازدید: 927

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

اینفوگرافی

مدرس

@ins

معرفی10 مقاله پر استناد ریترکت شده

تاریخ: 1397/10/11

بازدید: 3317

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مقالات ریترکت شده

مدرس

@ins

واقع‌بینی در تحقیقات؛ خودشیفتگی، آفتی بزرگ در مسیر توسعه علمی کشور

تاریخ: 1399/03/18

بازدید: 1454

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دکتر شاهین آخوندزاده: باید تأکید کنم هدف از نگارش این مکتوب پرهیز از توهم و خودشیفتگی در پژوهش است.

مدرس

@ins