بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

برای دریافت جنین اهدایی چقدر باید منتظر ماند؟


رویداد علمی

sid blog

کلینیک درمان‌های جایگزین و اهدای مرکز درمان ناباروری ابن‌سینای جهاددانشگاهی، بانک جامع جنین اهدایی در کشور را به‌منظور ارایه این خدمت مطابق با استانداردهای روز دنیا ایجاد کرده است و لیست انتظار دریافت این خدمت را به شش ماه و حتی کمتر از آن کاهش داده است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینا، دکتر فرهاد یغمایی مسوول کلینیک اهدا و عضو تیم تخصصی مرکزدرمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، گفت: کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن سینا، بانک جنین اهدایی را مطابق با آخرین پروتکل‌های جهانی، برای ارتقای کیفیت و تسریع روند اهدای جنین ایجاد کرده است.

یغمایی با تاکید بر این که انتخاب اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان بر مبنای قانون و مقررات مصوب وزارت بهداشت انجام می‌شود، شرایط لازم برای اهدا و دریافت جنین و روند ارزیابی آن را چنین تشریح کرد: داشتن سلامت متعارف از نظر بیماری‌های داخلی، روانی، عفونی، ژنتیک، زنان و اورولوژی و نیز، احراز صلاحیت اخلاقی، از جمله شاخص‌های اصلی انتخاب اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان است. همچنین، مسایل حقوقی در ابتدا به‌دقت بررسی می‌شوند و رعایت دقیق و کامل محرمانگی روند اهدا و ناشناس ماندن اهداکننده و دریافت‌کننده، از اصول مهم این کلینیک است.

مسئول کلینیک اهدای مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره چگونگی شکل‌گیری بانک جامع جنین اهدایی کشور در این مرکز گفت: این مرکز نزدیک به دو دهه است که خدمات درمان ناباروری به روش لقاح برون‌تنی (IVF) را ارائه می‌کند و خوشبختانه به دلیل نرخ بالای موفقیت درمان در این مرکز، بسیاری از زوج‌ها  صاحب فرزند می‌شوند و تعدادی جنین فریز شده از روند درمان ایشان در مرکز باقی می‌ماند. بنابراین در نخستین گام برای ایجاد این بانک، زوج‌های دارای جنین فریز شده که حداقل یک فرزند سالم داشتند، برای گفت‌وگو درباره اهدای جنین‌های باقیمانده‌شان به مرکز دعوت شدند.

وی ادامه داد: در جلسات گفت‌وگو به همۀ پرسش‌های اخلاقی و حقوقی زوج‌ها پاسخ داده شده و پس از ارائه توضیحات کامل و جامع، رضایت‌نامۀ کتبی و حقوقی اهدای جنین از ایشان گرفته شد و از سوی مرکز تعهد داده شد که مشخصات آنها کاملاً محرمانه بماند. همچنین، زوج‌های داوطلب اهدا براساس پروتکل‌ها و راهنمای علمی و به‌روز موجود در دنیا، به‌طور کامل بررسی شدند. بررسی‌های ژنتیکی و در صورت لزوم، تست غربالگری ژنتیکی انجام شده و واحد جنین‌شناسی کیفیت جنین‌ها را ارزیابی کرد. همچنین متخصصان نیز، سلامت داوطلبان اهدا را از نظر جسمی و روانی بررسی کردند. پس از اتمام این مراحل، برخی از داوطلبان فاقد شرایط رد شدند و فقط جنین زوج‌هایی که دارای همۀ شرایط لازم بودند، در بانک جنین ثبت شد.

لینک دانلود متن کامل خبر

پست های مرتبط

وضعیت مشارکت پژوهشگران جهاددانشگاهی در انتشار مدارک علمی بین‌المللی/ روند افزایشی در ۲۳ سال گذشته

تاریخ: 1400/11/25

بازدید: 418

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آخرین بررسی و تجزیه و تحلیل مدارک علمی جهاددانشگاهی در نمایه‌ بین‌المللی اسکوپوس (Scopus ) نشان می‌دهد

مدرس

@ins

روایت توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی در نمایشگاه ۱۴۰۰

تاریخ: 1400/09/21

بازدید: 556

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان کرد: روایت توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی در نمایشگاه ۱۴۰۰/ ۵ روز با این نهاد در بوستان گفتگو

مدرس

@ins

دسترسی به شاخص تاثیر مجلات وب آو ساینس

تاریخ: 1399/03/06

بازدید: 2701

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جی سی آر

مدرس

@ins

بررسی نشریه Cell Journal در پایگاه اسکوپوس

تاریخ: 1397/10/01

بازدید: 1397

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تحلیل داده

مدرس

@ins

حضور دو نشریه جهاد دانشگاهی در میان 41 نشریه ایرانی در پایگاه JCR

تاریخ: 1397/04/25

بازدید: 521

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

گزارش علمی

مدرس

@ins

تمدید ارسال مقاله به پنجمين كنفرانس بين المللی وب پژوهی

تاریخ: 1397/11/10

بازدید: 978

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مجامع علمی

مدرس

@ins

بیانیه جهاددانشگاهی به مناسبت روز جهانی قدس/ اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی بی پاسخ باقی نمی‌ماند

تاریخ: 1401/02/07

بازدید: 416

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

جهاددانشگاهی در آستانه روز جهانی قدس با انتشار بیانیه‌ای اعلام تاکید کرد.

مدرس

@ins

برگزاری هشتمین دوره کنفرانس بین‌المللی وب پژوهی توسط دانشگاه علم و فرهنگ

تاریخ: 1401/02/20

بازدید: 241

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بررسی کتاب‌سنجی مقالات کنفرانس وب پژوهی توسط SID همزمان با برگزاری هشتمین دوره کنفرانس بین‌المللی وب پژوهی در تاریخ‌های 21 و 22 اردیبهشت 1401 انجام شد.

مدرس

@ins

دو تفاهم‌نامه همکاری بین جهاددانشگاهی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منعقد شد

تاریخ: 1400/10/06

بازدید: 322

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بین دکتر بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی امضا و مبادله تفاهم نامه همکاری مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی نیز بین دکتر علی فرهادی معاون پشتیبانی و مدیریت منابع انسانی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دکتر فاطمه عظیم‌زاده رییس مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی انجام شد.

مدرس

@ins

پیام تبریک رئیس مرکز اطلاعات علمی به مناسبت روز خبرنگار

تاریخ: 1397/05/21

بازدید: 690

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

رویداد

مدرس

@ins